Co jeść w ciąży, a czego nie, to zagadnienie, nad którym zastanawiają się wszystkie kobiety, w momencie gdy okazuje się, że oczekują dziecka. Dieta ciążowa nie różni się zasadniczo od zdrowej, wieloskładnikowej diety, jaką powinno się stosować na co dzień. Najlepsza dieta w ciąży to temat niniejszego artykułu. Mamy nadzieję, że odpowiemy na wiele pytań i rozwiejemy wiele wątpliwości pań zastanawiających się nad tym co spożywać w czasie ciąży, a czego unikać oczekując dziecka.

Unikaj surowego

Specjaliści opiekujący się kobietami w ciąży odradzają spożywanie w tym czasie surowych mięs i ryb. Chodzi o to, że nigdy do końca nie wiadomo, czy w produktach tego typu nie kryją się mikroorganizmy, które być może nie zaszkodzą mamie, ale mogą szkodzić dziecku. Tak więc dieta w czasie ciąży to rezygnacja z różnego rodzaju sałatek śledziowych, tatarów itp.

Strzeż się alergenów

Na czas ciąży trzeba wyłączyć z codziennego jadłospisu wszystko to, co może powodować alergię. Chodzi przede wszystkim o żywność naszpikowaną sztucznymi dodatkami: barwnikami i konserwantami. Zdrowa dieta w ciąży, to dieta bez kolorowych słodyczy, sztucznie barwionych lodów i napojów.

Nie pij słodkiego i gazowanego

Panie lubiące gazowane napoje z dużą ilością cukru, muszą na czas ciąży powstrzymać się od ich picia. Napoje takie zawierają ogromne i niepotrzebne ilości cukru. Nie dają nic wartościowego, poza dodatkowymi kaloriami. Bąbelki nie służą ani dziecku, ani mamie. Na pytanie czego nie wolno w ciazy każdy lekarz odpowie, że nie wskazane są także napoje energetyzujące i sztucznie witaminizowane.

Unikaj nowości

Ciąża to nie jest dobry czas na wypróbowywanie nowości kulinarnych. Na takie eksperymenty przyjdzie czas po ciąży i po okresie laktacji. Chcąc wiedzieć czego nie wolno jeść w ciazy pamiętaj, że nie wolno próbować tego, czego nie znasz, ponieważ sama nie wiesz jak na dany produkt zareaguje twój organizm.

Uważaj na wody mineralne

Podczas ciąży niezwykle ważny jest poziom makro i mikroelementów w organizmie. Niektóre wody sprzedawane jako mineralne, minerały mają tylko w nazwie. Pijąc je, nie tylko nie dostarczasz sobie niezbędnego wapnia, potasu i magnezu, ale dodatkowo wypłukujesz je z organizmu. Twoja dieta w czasie ciąży powinna być niezwykle bogata w pierwiastki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czytaj dokładnie etykiety wód mineralnych. Kupuj te, w których ilość minerałów jest największa. Unikaj wód gazowanych. Wybieraj te niskonasycone lub niegazowane.

Dobra dieta ciążowa

Co_jesc_w_ciazy_a_co_nieDobra dieta ciążowa, to przede wszystkim naturalne i pełnowartościowe jedzenie. A co można jeść w ciąży? Można i trzeba jeść czerwone mięso, szpinak i pietruszkę, bo zawierają duże ilości żelaza. Na czas ciąży najlepsze są posiłki od początku do końca przygotowywane w domu, bez półproduktów, które już są przetworzone. Wiele kobiet pyta o to jakie owoce można jeść w ciąży. Można jeść wszystkie, pod warunkiem, że będą świeże i dobrze umyte, Owoce są doskonałym źródłem witamin i minerałów potrzebnych i mamie i dziecku. Podobnie ma się rzecz z warzywami, które najlepiej jeść na świeżo lub gotować na parze.