Zwiedzanie Warszawy to coś, bez czego nie obejdzie się wizyta w stolicy. Według wielu osób przebywanie w tym mieście i jego nie zwiedzenie to niemal grzech. Zapewne znaczna część tych głosów to warszawiacy, jednakże część prawdy z pewnością w tym jest. Warszawa najeżona jest zabytkami oraz atrakcjami, nie trzeba nawet daleko szukać.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło “Warszawa ciekawe miejsca” lub “Warszawa fajne miejsca” i od razu wyskoczy nam kilkanaście jak nie więcej stron wyników na ten temat. Wystarczy odpowiednio znaleźć i przejrzeć miejsca, do których chcielibyśmy się dostać. Poważne zwiedzenie tego wszystkiego zajęłoby na pewno kilka tygodni. Tak więc w tym przypadku nie ma problemu z odpowiedzią na pytanie co warto zwiedzić w Warszawie.

1. Nasz program powinien zaczynać się od zwiedzenia dumy i chluby Warszawy, charakterystycznym elementem, takim jak Wieża Eiffela w Paryżu. Mowa tu oczywiście o Pałacu Kultury i Nauki. Wjazd na samą górę kosztuje, wbrew pozorom i różnym plotkom, 10 zł, czyli niezwykle tanio (co w Warszawie nie jest zbyt często spotykanym zjawiskiem). Serdecznie wszystkim polecam, gdyż widok mamy stamtąd na calutkie miasto. Gdy juz jestesmy w Pałacu warto zwiedzić także muzeum techniki (bilet bez ulgi to koszt niewiele ponad 10 zł) z przeróżnymi eksponatami wartymi ujrzenia na własne oczy.

2. Kolejnym punktem na naszej liście co warto zwiedzić w Warszawie oraz miejscem, na które powinniśmy dotrzeć jest Zamek Królewski i otaczająca go Starówka. Zamek, który był siedzibą królów polskich, został całkowicie zrekonstruowany na podstawie zdjęć. Autentyczności dodają różnorakie elementy, liczone w tysiącach, które ocalały z bombardowania, a następnie umieszczono je wewnątrz budynku. Są to między innymi obrazy Matejki, Canaletta oraz Bacciarellego. Starówka także została wzniesiona na nowo, jednak trudno gołym okiem odróżnić tę przedwojenną od powojennej. Tak więc z pewnością jest to coś, co warto zwiedzić w Warszawie.

3. Łazienki Królewskie to również obowiązkowy punkt programu. Wśród bujnych drzew parku krajobrazowego wyróżnia się niezwykle piękny oraz okazały Pałac Na Wodzie. Oczywiście, tak jak pozostałe polskie chluby, on także uległ zniszczeniu podczas 2 wojny światowej. Mniej więcej pośrodku Łazienek znajduje się jeden z najwspanialszych Warszawskich pomników, przedstawiający sylwetkę Fryderyka Chopina. Bez wątpienia to miejsce jest tym, co trzeba zobaczyć w Warszawie, obowiązkowo.

4. Cytadela również uznawana jest za niezwykłą atrakcje w Warszawie. Wzniesiono ją po upadku powstania listopadowego, z polecenia władz rosyjskich. Budynek ten służył jako więzienie i zachował się w świetnym stanie, a teraz może służyć za najlepszy przykład architektury obronnej. Cytadela to obecnie muzeum, w którym można obejrzeć jak żyli więźniowie, ich cele, pamiątki, dokumenty. W 1905 roku przetrzymywano tu samego marszałka, znanego wszystkim Józefa Piłsudskiego

Co_warto_zwiedzic_w_warszawie5. Nasz program nie obejdzie się bez zwiedzenia Zamku Ujazdowskiego. Na początku XIII wieku na jego miejscu stał drewniany dworek, dopiero w 1624 roku został wzniesiony ten prawdziwy, murowany. Początkowo służył królowi Zygmuntowi III Wazie jako mieszkanie zastępcze podczas budowy Zamku Królewskiego, później wpadł on w ręce Lubomirskich, dzięki którym zawdzięcza on swoją sławę. Niestety, jak we wszystkich poprzednich przypadkach, wojna nie oszczędziła tego pięknego miejsca, które służyło jako koszary, szpital rehabilitacyjny czy centrum szkoleń. Aktualnie, od roku 1988 mieści się tam Centrum Sztuki Współczesnej.