Co trzeba mieć w samochodzie? Jak mówi stare przysłowie – co kraj, to obyczaj. Tak jest również w sprawach takich jak wymagane wyposażenie samochodu. Każde państwo samo ustala, jakie rzeczy muszą znaleźć się w każdym pojeździe poruszającym się po ich drogach. Warto więc zaznajomić się z takimi przepisami przed zagranicznym wyjazdem, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci mandatu. Nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia ich ewidentnego łamania. Także co należy mieć w samochodzie?

1. To, co trzeba mieć w aucie reguluje ustawa z dnia 31 grudnia 2002 roku. Według niej, w każdym pojeździe muszą znaleźć się takie przedmioty jak:
-gaśnica
-trójkąt ostrzegawczy z ważnym znakiem homologacji
Tylko te dwie rzeczy. Co do pierwszego punktu, to gaśnica w samochodzie musi znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, czyli jeśli wozisz ją w bagażniku to narażasz się na mandat. Jej brak oczywiście także wiąże się z karą grzywny – od 20 złotych do 500 złotych, więc taka nieodpowiedzialność może słono kosztować.

2. Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? I tak, i nie. W zwykłych samochodach osobowych nie musi jej być, ale za to w tych, które przewożą ludzi (taksówki, autobusy, busy oraz auta do nauki jazdy) jest wyposażeniem obowiązkowym. Nigdy nie wiadomo, czy będziemy w sytuacji, w której ma miejsce wypadek, a my będziemy jedynymi świadkami. Co powinno znaleźć się w takiej apteczce? Przede wszystkim plastry z opatrunkiem oraz te bez nich, bandaże, opaski uciskowe, gaza, środek do dezynfekcji, chusta trójkątna, ustnik do sztucznego oddychania oraz termoizolacyjny koc.

3. Oprócz rzeczy, zaliczanych jako obowiązkowe wyposażenie samochodu i apteczki warto mieć ze sobą kilka innych przedmiotów. W każdym momencie możemy zostać zmuszeni do udzielenia pierwszej pomocy, więc warto być na takie okazje przygotowanym. Taka kamizelka odblaskowa nie zajmuje dużo miejsca, a z pewnością się przyda. Jak nie podczas udzielania pomocy, to na przykład w czasie zmieniania koła na poboczu. Wskazane jest również posiadanie narzędzi na taką okoliczność. Linka holownicza może pomóc nie tylko tobie, ale również innemu kierowcy, więc spokojnie możesz ją wozić. CB radio zawsze się przydaje – nie tylko jako ostrzeżenie przed kontrolą – zawsze ktoś uprzejmy może cię poinformować o wielkim korku czy wypadku na drodze, którą właśnie zmierzasz.Co_trzeba_miec_w_samochodzie