Ćwiczenia na kręgosłup interesują coraz więcej osób. Przyczyna wiadoma: coraz więcej ludzi ma problemy z kręgosłupem. Problemy te biorą się przede wszystkim stąd, że większość czasu spędzamy siedząc w nieprawidłowy sposób. Nie czujemy tego od razu, ale po jakimś czasie, plecy zaczynają dawać znać, że coś jest nie tak. W porę wprowadzone i regularnie wykonywanećwiczenia kręgosłupa mogą powstrzymać rozwój poważnych chorób. Dlatego właśnie im poświęciliśmy poniższy tekst.

Jak ćwiczyć kręgosłup?

Istnieje wiele ćwiczeń korzystnie działających na kręgosłup. Wykonuje się je w różnych pozycjach: w leżeniu na plecach, w leżeniu na brzuchu, w leżeniu bokiem i na stojąco. Gimnastyka kręgosłupa ma sens i daje pozytywne działanie tylko wtedy, gdy wykonujemy ją regularnie. Przy bólach kręgosłupa, lepiej nie eksperymentować samodzielnie z ćwiczeniami. W stanach chorobowych wykonujemy tylko i wyłącznie zestaw ćwiczeń na kręgosłup zalecony przez wykwalifikowanych rehabilitantów i trenerów.

Ćwicz kręgosłup w leżeniu na plecach

Niektóre ćwiczenia mogą wydać się dziwne, bo z punktu widzenia laika, nie dotyczą kręgosłupa. Tymczasem mają one wpływ na jego kondycję. Do ćwiczeń tego typu należą proste ćwiczenia wzmacniające kręgosłup wykonywane w leżeniu na plecach. Leżąc w ten sposób na zmianę zginaj i prostuj obie stopy. Każda z nich powinna być zginana i prostowana dziesięć razy. W tej samej pozycji przyłóż piętę do podłoża, po czym w wolnym tempie zginaj i prostuj kolano. Rób tak dziesięć razy z każdą nogą. Pozostając w leżeniu na plecach na zmianę wciągaj i rozluźniaj mięśnie brzucha. Staraj się przy tym równo oddychać.

Ćwicz kręgosłup w pozycji stojącej

Oto proste i efektywne ćwiczenia kręgosłupa wykonywane na stojąco. Stań prosto tuż przy ścianie. Następnie oddal się od niej o jakieś kilkanaście centymetrów. Zadbaj o to, by górna część twoich pleców dotykała ściany. Teraz powoli uginaj nogi w kolanach. Nie dąż do całkowitego przysiadu, zatrzymaj się w połowie, wytrwaj w tej pozycji dziesięć sekund, po czym powoli wyprostuj nogi. Pamiętaj, by górna część pleców cały czas dotykała ściany. Powtórz całość dziesięć razy. Stojąc przodem do ściany oprzyj się o nią obiema rękami. Teraz powoli unieś się na palce, wytrzymaj tak przez dziesięć sekund, po czym powoli wróć do stania na całych stopach. Wykonaj całe ćwiczenie dziesięć razy.

Ćwicz kręgosłup w leżeniu na brzuchu

Cwiczenia_na_kregoslupLiczne i skuteczne ćwiczenia na prosty kręgosłup możesz wykonywać leżąc na brzuchu. Ćwiczenia te wymagają pewnego wysiłku, ale jest on wynagradzany widocznymi i korzystnymi zmianami. Leżąc na brzuchu wyprostuj obie ręce przed sobą. Teraz unieś nad podłogę ręce, głowę i górną część tułowia. Wytrzymaj w tej pozycji możliwie jak najdłużej. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy. Ugnij ręce w łokciach i dłonie nałóż jedna na drugą, podkładając je pod brodę. Teraz unieś ręce, głowę i górną część tułowia. Wytrzymaj w ten sposób ile potrafisz. Opuść głowę na podłogę, odpocznij chwilę i powtórz ćwiczenie dziesięciokrotnie. Codzienne ćwiczenia rozciągające na kręgosłup wzbogać o następujące ćwiczenie: wyprostuj obie ręce na boki. Unoś wyprostowane ręce, głowę i górną część tułowia. Powtarzaj ćwiczenie dziesięć razy.