Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu. Wyobraź sobie taką o to sytuację. Idziesz do wydziału komunikacji, aby zarejestrować niedawno zakupiony samochód. Przychodzisz do urzędu, stajesz spokojnie w długiej kolejce. Po kilku godzinach wreszcie przyszła twoja kolej, podchodzisz do okienka. Tam najczęściej pani na starcie prosi cię o komplet wszystkich papierków.

Wyciągasz je z teczki i kładziesz przed. Wtedy ta miła pani oznajmia ci, że brakuje ci jednego świstka, bez którego rejestracja pojazdu nie może się odbyć. Zostajesz odprawiony z kwitkiem, zmarnowałeś w ten sposób sporo czasu oraz energii. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że do urzędu zawsze przychodzi się kompletem dokumentów. Bez tego nie ma w ogóle sensu odwiedzać tego miejsca. Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę internetową hasło “rejestracja samochodu dokumenty” lub “rejestracja pojazdu dokumenty” i bardzo dobrze robią, gdyż internet to najlepsze miejsce do szukania takich informacji. Zatem jakie dokumenty do rejestracji autamusimy zabrać ze sobą do urzędu?

1. Dobór odpowiednich papierów zależy od czterech kwestii. Przede wszystkim, czy auto jest z terenu Polski czy z zagranicy i czy jest używane albo nowe. Należy pamiętać, że na zarejestrowanie samochodu mamy 30 dni od dnia jego zakupu. Żeby nie przedłużać przejdę od razu do rzeczy.

2. Potrzebne dokumenty do rejestracji samochodu nowego. W tym przypadku wszystko odbędzie się raczej bez żadnych problemów oraz komplikacji. Przy okienku spędzimy mniej czasu, a papierków, które powinniśmy zabrać także będzie mniej. Nieznacznie, ale jednak kilka rzeczy mniej do zapamiętania. Tak więc potrzebne nam będą:
dowód tożsamości;
wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
potwierdzenie odbytej homologacji;
karta pojazdu;
dowód zakupu samochodu.

3. Teraz przyszła kolej na wariant nieco bardziej skomplikowany, czyli samochód używany z Polski. Podczas wizyty w Wydziale Komunikacji musimy mieć ze sobą:
uzupełniony wniosek (ten punkt powtarza się w każdym z tych trzech przypadków)
potwierdzenia własności samochodu;
dowód tożsamości;
karta pojazdu (jeśli taką posiadamy);
dokument, potwierdzający podpisanie umowy oc;
dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem.

Oprócz tego trzeba mieć jeszcze tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela. Jeżeli auto było rejestrowane w tym samym powiecie, w którym mieszkamy to numery pozostaną, zostaną tylko przyklejone odpowiednie naklejki. Koszt całej tej procedury powinien zamknąć się w okolicach 170 złotych lub 240 zł w przypadku, gdy nie mamy karty pojazdu.

4. Teraz najtrudniejsza część, dotycząca używanego auta z zagranicy. Oprócz wizyty w WK czekają nas jeszcze odwiedziny kilku innych instytucji, które teraz pominę. Tak więc dokumenty do rejestracji samochodu, które będą potrzebne w urzędzie to:Jakie_dokumenty_potrzebne_do_rejestracji_samochodu
uzupełniony wniosek;
dowód rejestracji pojazdu;
potwierdzenie własności samochodu;
potwierdzenie dokonania opłaty recyklingowej;
potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego;
zaświadczenie VAT-25;
dowód wykonania odprawy celnej (dla pojazdów spoza Unii).
dowód tożsamości.