Gotowanie warzyw
Gotowanie warzyw, to temat, który powinien zainteresować wszystkich tych, którym zależy na tym, by jeść pożywnie i zdrowo. Przedstawiamy różne sposoby na dobrze ugotowane warzywa, podpowiadamy jak gotować różne rodzaje warzyw.
Jak gotować warzywa?
Warzywa to podstawowy składnik naszej codziennej diety. W każdym razie powinno tak być, ponieważ stanowią one najcenniejsze źródło witamin i składników mineralnych. Niektóre warzywa można jeść na surowo, inne trzeba gotować, jeszcze inne jadamy w obydwu postaciach. Zagadnienie jak gotować warzywa porusza każdy poradnik kulinarny i książka kucharska. Różne warzywa wymagają innego gotowania. Tradycyjne gotowanie warzyw polega na zalewaniu ich wodą, doprowadzaniu do wrzenia i wolnym gotowaniu. Warzywa twarde, takie jak marchewka czy buraki wymagają dość długiego gotowania. Średnio długo – około dwudziestu minut – gotuje się ziemniaki czy kalafior. Najkrócej gotuje się warzywa delikatne, jak na przykład brokuły. Wszystkie warzywa powinno się gotować pod przykryciem. W ten sposób oszczędzamy gaz lub prąd potrzebny do gotowania, bo przyspieszamy gotowanie. Amatorzy warzyw na ciepło myślą nie tylko o tym jak ugotować warzywa, ale także o tym czy i kiedy je posolić. Większość warzyw solimy podczas gotowania. Robimy tak, bo bez tego są mdłe. Pamiętać jednak trzeba o tym, by solić je pod koniec gotowania tak, żeby sól nie wniknęła zanadto w ich strukturę. Im mniej soli zjemy razem z warzywami, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Warzywa gotowane na parze
Mając ochotę na gotowane warzywa nie musimy zanurzać ich w garnku z wodą. Inną opcją jest gotowanie ich na parze. Służy do tego naczynie, składające się z kilku części nakładanych na siebie. Parowar, bo tak nazywa się to urządzenie, działa na warzywa gorącą parą, która pochodzi z gotującej się wody wlanej w dolną część naczynia. Para przechodząca przez warzywa doprowadza do ich zmiękczenia. W każdej chwili można podnieść górną pokrywę i sprawdzić czy warzywa są dostatecznie miękkie. Warzywa przyrządzone w ten sposób zachowują więcej wartości odżywczych, czyli jedząc je dostarczamy sobie więcej minerałów i witamin. Różnica między gotowaniem tradycyjnym, a gotowaniem na parze polega na tym, żewarzywa z wody siłą rzeczy zostawiają w niej część cennych dla zdrowia związków i substancji. Woda, w której się gotują wypłukuje je. Gotowanie w wodzie zmienia też smak warzyw, to znaczy czyni go mniej intensywnym. Dlatego tradycyjnie ugotowane warzywa trudno zjeść bez soli. Warzywa gotowane na parze nie tracą ani cennych składników, ani nie zmieniają smaku, dzięki czemu soli się je o wiele mniej lub wcale.
Przechowywanie gotowanych warzyw
Często zdarza się tak, że po obiedzie pozostaną jakieś ugotowane warzywa. Nie chcemy ich wyrzucać, ale też nie bardzo wiemy jak przechować je, by nie straciły atrakcyjnego wyglądu i smaku. Gotowane ziemniaki nie zsinieją i nie zrobią się twarde, jeśli włożysz je do naczynia z pokrywką zamykaną próżniowo. To samo możesz zrobić z innymi warzywami: marchewką z groszkiem, fasolką szparagową, kalafiorem, kapustą kiszoną i świeżą. W pojemnikach próżniowych gotowane warzywa i zrobione z nich sałatki przetrwają nawet kilka dni. Trzeba tylko pamiętać o szczelnym zamknięciu pokrywy tak, by powietrze nie dostało się do środka.