Dbanie o zęby to nie tylko kwestia zdrowia i urody. Zdrowe zęby to często udane życie prywatne i zawodowe, zaś próchnica, krzywe zęby i nieświeży oddech to czynniki, które mogą nam utrudnić znalezienie pracy, czy nawet towarzysza życia a ponadto sprawiają, że ludzie, którzy nas spotykają mogą wyrobić sobie od samego początku niezbyt dobre wrażenie o naszej osobie. Jak więc dbać o zęby?

Mycie i kontrole u stomatologa to konieczność

Może się to wydać dziwne, ale wiele osób zapomina po prostu o systematycznym myciu zębów. Pewne badania wykazały, ze spora rzesza Polaków nie ma nawet własnej szczoteczki do zębów nie wspominając już o nitce dentystycznej czy płukance. Jak w takiej sytuacji dbać o zęby? Podstawą jest nabycie własnej szczotki dobrej pasty z fluorem i mycie zębów najlepiej po każdym posiłku lub przynajmniej trzy razy dziennie. Nitkowanie pomoże wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, ponieważ tam też zalegają resztki pokarmowe. Płukanie miedzy myciem odświeży oddech i zabije bakterie. Kolejną sprawą jest fakt, że zaniedbujemy kontrole dentystyczne i leczymy zęby dopiero wtedy, kiedy bardzo bolą lub nadają się jedynie do usunięcia. Tutaj także ważna jest systematyczność. Musimy pamiętać, że zęby mają nam służyć przez całe życie, a implantologia wciąż jest jeszcze dostępna tylko dla nielicznych z powodu wysokiej ceny.

Dieta i jej wpływ na zęby

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ogromny wpływ na zęby ma dieta. Cukry to pożywka dla bakterii. Ogromne ilości cukru znajdują się na przykład w napojach gazowanych, które tak z lubością spożywamy w ogromnych ilościach. Podobnie jest z dosładzanymi sokami i słodyczami. Największym zagrożeniem dla naszych zębów są pokarmy oblepiające zęby, ponieważ kiedy takowe spożywamy bakterie mają pole do działania, ponieważ nasza ślina nie jest wstanie tych zębów wystarczająco szybko oczyścić. Dobre dla zębów są natomiast twarde warzywa i owoce, herbatki ziołowe bez cukru i czysta woda, używana do picia, ale także wypłukania jamy ustnej w ciągu dnia.

Wybielanie – tak, czy nie?

Obecnie panuje moda na wybielanie zębów. Oczywiście, warto to zrobić, ale tylko pod kontrolą stomatologa, nie kupując preparatów nieznanego pochodzenia z sieci. Jest jednak jedno „ale”. Zęby poddawane wybielaniu muszą być zdrowe. Poza tym wiele zależy od naszego szkliwa. Jeżeli jest słabe, zęby po wybielaniu mogą boleć na przykład przy spożywaniu pokarmów kwaśnych czy gorących.

Jak_dbac_o_zebyPiękny uśmiech i zdrowe zęby to wciąż w naszym kraju rzadkość. Prawie 100 % naszego społeczeństwa ma próchnicę, w mniejszym lub większym stopniu. Pamiętajmy, że chore zęby to w konsekwencji chory cały organizm. Nie ma też nic przyjemnego w bólu zęba. Nie zaniedbujmy więc regularnego mycia, kontroli i dbajmy o zdrową dietę.