Pierwsza kąpiel noworodka może być dla niektórych rodziców wielkim wyzwaniem. W szczególności, gdy jest to ich jedyne dziecko i nie mają potrzebnego w takich sytuacjach doświadczenia. Taka kąpiel powinna odbywać się wieczorem, mniej więcej o tej samej porze. Najlepiej po umyciu położyć malca spać, gdyż ciepła woda przyspiesza zasypianie i wywołuje ogólne znużenie. Tak więc jak kąpać dziecko, aby obyło się bez płaczu oraz innych problemów?

1. Na początek przygotuj wanienkę. Przed pierwszym użyciem, przemyj dokładnie jej wnętrze ciepłą wodą z mydłem. Potem umieść ją na stole czy na innym meblu, do którego masz łatwy dostęp. W pomieszczeniu powinna panować odpowiednia temperatura – najbardziej wskazana jest ta z przedziału 22-24 stopnie Celsjusza.

2. Niedaleko od wanienka umieść wszystkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji ciała malca, pieluchę i świeże ubranko. Głównie chodzi tu o ręcznik, płyn do kąpieli, oliwkę, krem na pupę oraz mydło.

3. Teraz przyszła kolej na wypełnienie wanny wodą. Jej temperatura powinna wynosić około 37 stopni. Wanienkę napełnij do mniej więcej ¼ wysokości tak, aby pępek niemowlaka wystawał ponad ciecz. Następnie dolewamy płynu do kąpieli.

4. Po rozebraniu dziecka czas na najważniejszą część. W końcu jak kąpać niemowlę? Przede wszystkim delikatnie, z sercem i czułością. Trzeba uważać, by woda nie dostała się małemu do oka, bo przeżyje on szok i z pewnością oznajmi to swoim płaczem. Najpierw myjemy mu główkę mydłem (włosy są za rzadkie i cienkie by używać w tym celu szamponu), a następnie łapiąc go pod plecki zanurzamy w wodzie i lekko obmywamy. Wskazane jest tutaj mówienie dziecku co właśnie robimy, nucenie oraz podobne rzeczy. Z pewnością nie zrozumie słów, ale spokojny ton głosu doda mu otuchy.

5. Kiedy kąpiel noworodka mamy już za sobą wyjmujemy go na przewijak i delikatnie osuszamy skórę, lekko przykładając ręcznik. Można również przemywać mu twarz gazikiem i ciepłą wodą. Co do pielęgnacji pępka – ostatnimi czasy odchodzi się od wcześniej stosowanych preparatów na bazie alkoholu. Lepiej zostawić go samemu sobie albo zdezynfekować specyfikiem z apteki przeznaczonym do tego celu. Teraz można go posmarować oliwką, poczekać aż wsiąknie w ciało, założyć pieluchę oraz śpioszki i utulić do snu. Z zaśnięciem nie powinno być żadnych problemów, gdyż jak wspomniałem wcześniej, ciepła woda wyciąga energię.

jak-kapac-noworodka6. Ostatni punkt to sprzątanie. Wylej wodę z wanienki, wymyj ją mydłem i odstaw na miejsce. Następnie wyrzuć zużyte gaziki i inne przedmioty jednorazowe do kosza.