Jak napisać CV
Od tego, czy wiesz jak napisać CV, czyli Curriculum Vitae, bo tak brzmi pełna nazwa, zależy bardzo wiele. Dobrze napisane CV to podstawa, przy staraniu się o jakąkolwiek pracę. Musisz w nim zachęcić potencjalnego pracodawcę, w jakiś sposób zaciekawić, by właśnie twoje podanie wziął do ręki, a nie wyrzucił na stertę odrzuconych. Tak więc jak napisać dobre CV?
Pierwszą zasadą jest wygląd wizualny. Nie możesz pozwolić, by twoje Curriculum Vitae wyglądało jak psu z gardła wyjęte, bo przecież pani zajmująca się tym automatycznie, bez czytania, wyrzuci je do śmieci. Kartka, na której piszemy, nie może być potargana czy wygniecona. Tekst powinien być ujęty w odpowiedniej formie, z należnymi odstępami oraz akapitami.
Pamiętaj o tym, że każdy błąd stylistyczny, gramatyczny, ortograficzny czy literówka oznacza gorsze mniemanie o Tobie człowieka, który to czyta. Przyszły pracodawca może pomyśleć, że jesteś niestaranny oraz niedokładny. To absolutna podstawa, jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprawnie napisać CV. Zatem zanim je wyślesz przeczytaj to, co napisałeś, kilka razy, a następnie poproś kogoś, by zrobił to samo. To zapobiegnie jakimkolwiek przeoczeniom i niedopatrzeniom.
CV powinno być krótkie, zwięzłe i na temat. Jak napiszesz elaborat na kilka stron to wiadomo, że nikt tego nie przeczyta w całości. W CV zawieramy tylko najważniejsze informacje, a od odpowiedniego zareklamowania swojej osoby jest list motywacyjny dołączany z podaniem. Przesadna rozwiązłość to jeden z najczęściej popełnianych błędów wśród osób, którzy nie wiedzą jak napisać cv do pracy.
W swoim Curriculum Vitae postaraj się wyszczególnić atuty, które były wymagane lub mile widziane w ogłoszeniu o pracę. W ten sposób zwrócisz uwagę przyszłego pracodawcy jako człowiek idealny na poszukiwane stanowisko. Jednak nie można w tej kwestii przesadzać, wystarczy lekko podkoloryzować.
W CV obowiązkowo muszą się znaleźć takie informacje jak: dane osobowe, aktualny adres email i numer telefonu, wykształcenie, doświadczenie w zawodzie, umiejętności oraz zainteresowania. Dodatkowo można tam wpleść znajomość języków obcych, o ile oczywiście je znamy, czy przebyte kursy, szkolenia pracownicze. W rubryce zainteresowania nie powinniśmy pisać o tych związanych z pracą. Najlepiej byłoby, gdyby znalazły się jakieś nietypowe zajęcia, coś co wyróżniło by cię z tłumu.
Dodatkowym plusem, zawsze mile widzianym przy Curriculum Vitae jest zdjęcie. Taka fotografia może o nas dużo powiedzieć, np. czy nasza twarz wzbudza zaufanie, co jest przydatne w szeroko rozumianej sprzedaży. Nie należy wysyłać zdjęć z wakacji czy jakiejś imprezy – tylko i wyłącznie legitymacyjne.
Na samym końcu musi znaleźć się nasza zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacji. Formułka jest uniwersalna, można ją bez trudu znaleźć w internecie. Bez tej krótkiej adnotacji wiedza jak napisać poprawnie CV na nic się nie przyda, bo podanie od razu wyląduje w koszu.