Jak nauczyć dziecko mówić? Naturalnym i całkowicie normalnym zachowaniem każdego niemowlaka jest wydawanie z siebie dźwięków. Najpierw swoje uczucia wyraża on poprzez płacz i śmiech, następnie gaworzy i wypowiada pierwsze słowa.

Rodzice mogą dziecku pomóc i sprawić, że nauka mówienia dziecka pójdzie znacznie szybciej i o wiele skuteczniej. To w jaki sposób możemy pomóc zależy od wieku maluszka. Zatem jak uczyć dziecko mówić?

0-6 miesięcy

Opowiadaj dziecku o każdej z czynności, którą wykonujesz. Mów mu o wszystkim – o zmienianiu pieluchy, układaniu prania, jego/ jej ciuszków i typ podobne rzeczy. Wskazane jest również nucenie czy śpiewanie. Ucho malucha jest tak skonstruowane, że dźwięki, które usłyszy za młodu zawsze będzie wypowiadał poprawnie. W ten sposób nauka mówienia dziecka w późniejszym etapie powinna obejść się bez komplikacji.
Często szukaj okazji do kontaktu wzrokowego. Zwracaj uwagę niemowlaka potrząsając grzechotką czy jakąś maskotką.
Staraj się jak najczęściej przekazywać noworodkowi swoje radosne emocje. W taki sposób czuje się ono bezpiecznie, a to bardzo ważne. Nagradzaj go za każdym razem, kiedy coś zrobi.

6-12 miesięcy

W tym okresie malec zacznie wypowiadać swoje pierwsze słowa. Z reguły jest to mama, tata, ewentualnie różne przeinaczenia, które są w tym czasie jak najbardziej normalne. W okolicach 10 miesiąca życia nauka mówienia dla dzieci rozpoczyna się na dobre. Jest to okres, w którym chcą one sprawdzić, jakie dźwięki wydają różnorakie przedmioty. Oprócz normalnych wyrazów z usta dziecka będą wydobywać się dłuższe ciągi sylab, takie jak “da da da da da”. Niekiedy maluszki niemal je wykrzykują.

2-3 latka

Jak_nauczyc_dziecko_mowicNa tym etapie maluch powinien już posługiwać się zdaniami. Ważne jest, aby ciągle było coś do dziecka mówione, najlepiej z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, typu brum brum, hau hau, plum plum i tak dalej. Jeżeli w tym czasie dziecko nie wypowie jeszcze swojego pierwszego słowo, można udać się do lekarza specjalisty. Nie jest to wielki problem, po prostu dzieci w innym czasie zaczynają naukę mówienia – jedni później, drudzy wcześniej. Thomas Edison nie potrafił mówić przez pierwsze kilka lat swego życia, a jednak wynalazł żarówkę i wiele innych rzeczy. Martwić trzeba się, kiedy dziecko nie mówi w ogóle nic, nie gaworzy, nie krzyczy. Wtedy jak najszybciej trzeba odwiedzić lekarza, gdyż dziecko może mieć problemy ze słuchem.