Jak nauczyć dziecko nocnika – problem ten dotyka rodziców dzieci, które ukończyły mniej więcej osiemnasty miesiąc życia. Każdy rodzic chce, by jego pociecha jak najszybciej opanowała załatwianie potrzeb fizjologicznych na nocniku. Korzystanie z nocnika to prawdziwa ulga dla dorosłych. Nie trzeba kupować pieluch i zmieniać ich regularnie. W poniższym artykule zamieściliśmy kilka cennych wskazówek i rad dotyczących nauki siadania na nocnik.

Trening czystości

Trening czystości, to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu malucha. Zmiana nawyków związanych z załatwianiem się jest konieczna. Nikt nie wyobraża sobie cztero, pięcio czy sześciolatka korzystającego z pieluszek. Pytanie, jakie zadaje sobie wielu rodziców brzmi kiedy sadzać dziecko na nocnik. Teoretycznie rzecz biorąc, początek treningu czystości może przypadać na osiemnasty miesiąc życia dziecka. Jest to jednak kwestia indywidualna. Najważniejszą zasadą przyuczania malucha do nocniczka jest niezmuszanie go do tej czynności. Nie sugeruj się tym, że dziecko koleżanki siusia już do nocnika. Nie zmuszaj swojego dziecka do tego samego. Nic w ten sposób nie osiągniesz. Efekty będą przeciwne do zamierzonych. Twój maluch skojarzy nocnik z czymś nieprzyjemnym i wymuszonym, zniechęci się do niego i dopiero wtedy zaczną się poważne problemy.

Cierpliwości!

W treningu czystości najważniejsza jest cierpliwość. Specjaliści pytani o to jak nauczyć na nocnik małe dziecko, podkreślają niezmiennie, że trzeba z tym poczekać na moment, aż maluch osiągnie gotowość na tę zmianę. Łatwo to rozpoznać. Dziecko zachęcane do siadania na nocniku robi to chętnie i wykazuje zainteresowanie nową czynnością. Niestety, trening czystości nie przebiega szybko i automatycznie. Przez jakiś czas dzieci chętnie korzystające z nocników domagają się pieluch lub brudzą bieliznę. Jest to faza przejściowa, którą trzeba przetrwać.

Zachęcanie dziecka do korzystania z nocnika

Jak_nauczyc_dziecko_nocnikaIstnieje wiele sposobów na to jak zachęcić dziecko do załatwiania się na nocniku. Najważniejsze jest to, by maluch doskonale wiedział czego od niego oczekujesz. Dzieci dwuletnie rozumieją co się do nich mówi, ale o wiele bardziej przemawiają do nich tak zwane wzmocnienia pozytywne zachowań pożądanych. Wzmocnienia te rozwiązują problem jak nauczyć dziecko na nocnik. Na czym to polega? Chodzi o to, by zachowanie pożądane, w tym wypadku każdorazowe skorzystanie z nocnika skojarzyć z czymś pozytywnym, czyli nagrodzić. Nie chodzi o nagrody rzeczowe czy słodkie, choć i te od czasu do czasu mogą się zdarzyć. Chodzi przede wszystkim o wyraźne i czytelne dla dziecka okazywanie aprobaty. Pokaż maluchowi, jak bardzo się cieszysz, gdy skorzysta z nocnika. Bądź przy tym szczera i autentyczna. Uśmiechaj się, bij brawo, chwal dziecko i przytulaj je. Ogromną zachętą i motywacją dla dziecka może być wspólny zakup nocnika. Pokaż dziecku obrazek dziecka załatwiającego się na nocnik. Wybierzcie się razem do sklepu, pozwól maluchowi wybrać nocnik, który mu się spodoba. Wytwórz w dziecku poczucie, że korzystanie z nocnika jest czymś atrakcyjnym. Niech czeka niecierpliwie na moment, kiedy będzie większe i będzie mogło siadać na nocnik.