Jak obniżyć cholesterol to pytanie, które zadaje sobie każdego dnia wiele osób. Zadają je sobie głównie ci, którym podwyższony poziom cholesterolu daje się we znaki i powoduje pogorszenie samopoczucia, komfortu życia i funkcjonowania. Podwyższony cholesterol to nie wyrok, istnieją bowiem sposoby na obniżenie cholesterolu. Poznasz je czytając poniższy artykuł.

Diagnoza cholesterolu

Zanim zaczniesz myśleć o tym jak obniżyć poziom cholesterolu musisz przebadać się pod tym względem. Podwyższony cholesterol nie daje o sobie znać żadnymi objawami. Chcąc przekonać się czy jesteśmy zdrowi, musimy od czasu do czasu zbadać poziom cholesterolu we krwi. Nie ma rady, trzeba udać się do lekarza po skierowanie na takie badanie, oddać krew w laboratorium i poczekać na wynik. Prawidłowy poziom cholesterolu to około 190 ml/dl. Jeśli wynik zbliża się lub nieznacznie przekracza 200 ml/dl znaczy, że mamy pewne problemy z cholesterolem. Problemy te są na tyle małe, że można pokonać je w naturalny sposób. Naturalny, to znaczy bez regularnego przyjmowania leków. Nieznacznie podwyższony poziom cholesterolu wskazuje na konieczność regularnego kontrolowania się w tym zakresie. Jeśli poziom cholesterolu we krwi przekracza 250 ml/dl – na naturalne leczenie jest już za późno: trzeba korzystać z intensywnej pomocy farmakologicznej.

Unikaj cholesterolu

Nie wszyscy muszą martwić się tym jak i czym obniżyć cholesterol. Problem ten nie stanie się naszym udziałem, jeśli w codziennej diecie nie będą przeważały potrawy bogate w tłuszcz zwierzęcy. Poziom cholesterolu podnosi się wraz z wiekiem. Na ilość cholesterolu we krwi ma wpływ przede wszystkim to, co jemy. Najwięcej cholesterolu zawierają tłuszcze zwierzęce, a więc masło i smalec. Cholesterol występuje także w serach żółtych i żółtkach jajek.

Dieta nisko-cholesterolowa

jak_zmniejszyc_cholesterolNajlepszym pomysłem na obniżenie cholesterolu jest dieta nisko-cholesterolowa. Niestety, mając za dużo cholesterolu we krwi, trzeba wyrzec się pewnych rzeczy. Zmiana nawyków żywieniowych zawsze jest trudna, ale warto ją podjąć w celu uzyskania lepszego zdrowia i samopoczucia. Dieta nisko-cholesterolowa to przede wszystkim mniej tłuszczów zwierzęcych. Tak więc przygotowując coś smażonego, trzeba wyrzec się masła i smalcu, a potrawy przygotowywać na małej ilości oleju i dusić je w wodzie. Na pytanie jak szybko obniżyć cholesterol nie ma niestety prostych odpowiedzi. Nie da się szybko pozbyć nadmiaru cholesterolu we krwi. Można jedynie podtrzymywać obniżony poziom przez właściwą dietę. Zły cholesterol obniżymy zastępując tłuste mleko chudym, a tłuste sery chudymi. Trzeba też zrezygnować z tłustych sosów suto zakrapianych gęstą śmietaną. Wiele osób pyta jak naturalnie obniżyć cholesterol. Obniżenie go jest możliwe także wtedy, gdy tłuste mięsa zastąpimy zdrowymi rybami i chudym drobiem. Chcąc być zdrowszym trzeba wyrzec się tłustej wołowiny i wieprzowiny. Dieta nisko-cholesterolowa, to także unikanie białego makaronu, ryżu i pieczywa, a zastąpienie tych produktów odmianami brązowymi i pełnoziarnistymi.