Jak oszczędzać prąd – to pytanie wielokrotnie zadaje sobie każdy z nas. O tym jak to robić myślimy przynajmniej dwanaście razy w roku. Dwanaście, bo tyle razy spoglądamy na rachunki za energię. Spoglądamy i kręcimy głową z niedowierzaniem, że znowu tak dużo. Zamiast martwić się tym ile płacimy za prąd, lepiej poznać najlepsze sposoby na oszczędzanie energii. Poniższy artykuł napisaliśmy specjalnie dla poszukujących rozwiązań problemów z wysokimi rachunkami za prąd.

Gaś światło

Tym, co najbardziej nabija rachunki za energię elektryczną jest pozostawianie włączonego światła w miejscach, gdzie akurat nie przebywamy. Naoszczędzanie energii ogromny wpływ ma to, czy pamiętamy o gaszeniu świateł . Bardzo często jest tak, że pamiętamy o tym, ale nie chce nam się sięgnąć ręką do wyłącznika. Nie sięgamy tam, bo przecież za chwilę wrócimy do pokoju lub kuchni. Tymczasem coś nas gdzieś zatrzymuje, coś zajmuje więcej czasu, a żarówki w pustym pomieszczeniu niepotrzebnie pobierają prąd.

Zastosuj żarówki oszczędzające prąd

Kolejną odpowiedzią na pytanie jak oszczędzać energię są żarówki energooszczędne. Czasy, w których żarówki takie świeciły tylko szarym i zimnym światłem należą do przeszłości. Dziś można kupić energooszczędne żarówki świecące światłem ciepłym i miłym dla oka. Pamiętaj jednak o tym, że żarówki tego typu wspomagają oszczędzanie energii w domu tylko wtedy, gdy palą się długo. Nie ma więc sensu wkręcać ich tam, gdzie światło zapala się często i tylko na parę chwil. Dobrej jakości żarówki energooszczędne są droższe niż tradycyjne, ale koszty ich szybko się zwracają i procentują niższymi rachunkami za prąd.

Kupuj energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego

Kupując sprzęt RTV zwracaj uwagę na to, czy oszczędza energię elektryczną. Sprzęt taki jest trochę droższy, ale sumując zużycie prądu przez wszystkie urządzenia używane w domu, można sporo zaoszczędzić. Producenci sprzętów gospodarstwa domowego dokładają wszelkich starań, by oferowany przez nich sprzęt umożliwiał oszczędzanie energii elektrycznej w domu.

Energooszczędne włączniki światła

Kolejnym pomysłem na to jak oszczędzać energię elektryczną jest stosowanie energooszczędnych włączników światła. Pomysł ten dedykujemy tym, którzy chcą oszczędzać prąd, a nie tolerują światła emitowanego przez żarówki energooszczędne. Włączniki światła oszczędzające energię nie mają nic wspólnego z tak zwanymi ściemniaczami, które nie oszczędzały energii i wydawały głośny dźwięk. Oferowane dziś tego typu rozwiązania, to ciche i skuteczne ściemniacze obsługiwane wszystkimi pilotami, jakie mamy w domu. Światło przyciemniane jest płynnie i towarzyszy mu zmniejszony pobór energii. Tego typu wyłączniki nie nadają się do stosowania wraz z żarówkami energooszczędnymi.

Komputery i ładowarki

jak_oszczedzac_pradKomputery w naszych domach uruchamiane są rano, a wyłączane wieczorem. Nie znaczy to jednak, że cały czas pracują tak samo intensywnie. Pytanie brzmi: jak oszczędzać energię chcąc cały dzień mieć dostęp do komputera? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu prostej funkcji uśpienia lub hibernacji. Komputer sam przechodzi w ten tryb. Od nas zależy jak długo po przerwaniu pracy, komputer przejdzie w stan hibernacji lub czuwania. Obydwie opcje zmniejszają energię pobieraną przez urządzenie. Chcąc oszczędzać prąd, trzeba też pamiętać o wyjmowaniu z gniazdek ładowarek telefonów komórkowych i baterii. Urządzenia te pozostawiane w gniazdkach na wiele godzin, niepotrzebnie pobierają energię, za którą płacimy.