Jak oszczędzać wodę, to zagadnienie, o którym często się mówi. Mówi się, ponieważ na naszej planecie jest jej coraz mniej, a zatem, oszczędzanie wody jest konieczne. No dobrze, ale co robić, żeby oszczędzać wodę? Można zrobić bardzo dużo. Każdy z nas może przyczynić się do oszczędnego gospodarowania wodą. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów ekonomicznego korzystania z wody.

Oszczędzaj wodę przy myciu

Najwięcej wody wylewamy na co dzień podczas mycia. Wiedząc dlaczego należy oszczędzać wodę zacznij od tego, że zakręcasz kran podczas gdy szorujesz zęby lub golisz się. Puszczona w tym czasie woda, to wiele zmarnowanych litrów każdego dnia. W skali miesięcznej i rocznej przy kilku członkach rodziny myjących się dwa razy w ciągu dnia, daje to naprawdę spore straty. A wysiłek jest naprawdę niewielki: to jeden mały gest polegający na przykręceniu kurka lub przestawieniu dźwigni baterii. Pamiętaj i o tym, że oszczędzamy wodę rezygnując z codziennych kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi lub z długiego przebywania pod prysznicem. Zaplanuj to tak, by długie kąpiele i prysznice były przyjemnością, którą fundujesz sobie od czasu do czasu, na przykład raz w tygodniu. Marnując wodę przy myciu pomyśl o tym, że istnieją miejsca na ziemi, gdzie jest jej bardzo mało.

Oszczędzaj wodę przy myciu naczyń

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak zaoszczędzić wodę przy myciu naczyń, to jest na to kilka bardzo prostych sposobów. Najlepiej byłoby, gdybyś nalewał wodę do zlewu zamiast myć wszystko w strumieniu bieżącej wody. Jeśli tak nie robisz, to zwracaj uwagę na to, by strumień wody, pod który wkładasz brudne naczynia był możliwie jak najmniejszy. Oszczędne gospodarowanie wodą w kuchni ułatwiają zmywarki. Urządzenia te myją dużą ilość naczyń jednocześnie i zużywają na to o wiele mniej wody, niż podczas ręcznego mycia.

Oszczędzaj wodę podczas prania

Czasy, w których wszystkie urządzenia piorące używały tak samo dużo wody mamy już za sobą. Dziś masz do wyboru pralki z mniejszym i większym poborem wody. Warto zainwestować w droższy sprzęt, który oszczędza wodę. W pojedynczym praniu różnica niby nie jest wielka, ale globalnie daje to sporą różnice w zużyciu wody. O pralce, której producenci wzięli pod uwagę oszczędzanie wody musisz pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy masz liczną rodzinę z kilkorgiem dzieci. Częste pranie to spore straty na wodzie przy urządzeniu nie oszczędzającym jej.

Oszczędzaj wodę w toalecie

Nikt nie namawia do tego, by rezygnować ze spłukiwania toalety. Spłukiwać ją trzeba, ale oszczędzamy wodę jeśli ustawimy spłuczkę na to, by po każdym spłukaniu nie napełniała się całkowicie. Spłuczka toaletowa używana kilkanaście razy dziennie pochłania naprawdę duże ilości wody, a może pochłaniać mniej.

Oszczędzaj wodę bateriami z perlatorem

Jak_oszczedzac_wodeJak widać, sposoby oszczędzania wody są różne. Kolejnym z nich jest zastosowanie baterii kranowych z perlatorem. Perlator, to końcówka nakładana na baterię, która napowietrza wodę, zwiększając optycznie jej strumień. Dzięki temu z kranu wypływa mniej wody, niż nam się wydaje. Koszt takich baterii szybko się zwraca, a oszczędności na wodzie są doskonale widoczne.