Jak pozować do zdjęć – nad tym najczęściej zastanawiamy się po czasie, to znaczy wtedy, gdy nie podobamy się sobie na zdjęciach. Mówimy wówczas: źle się ustawiłem, o rany, jak ja tu stoję, ale ja mam minę, no nie, wyszłam fatalnie. Aby uniknąć takich sytuacji, warto poznać podstawowe zasady dobrego pozowania do zdjęć. W niniejszym artykule postaram się doradzić jak ładnie wychodzić na zdjęciach.

Pozować czy nie

Na temat pozowania do zdjęć istnieją sprzeczne opinie. Jedni uważają, że pozowanie do zdjęć jest jak najbardziej wskazane, inni przeciwnie: twierdzą, że tylko spontaniczne i nie ustawiane fotografie mają prawdziwy urok, są autentyczne i prawdziwe, a że niedoskonałe, to nie problem. Racja jak zwykle leży po środku. Istnieją sytuacje, w których bardziej sprawdzają się ustawiane zdjęcia. Istnieją i takie, w których fajnie jest pstrykać spontaniczne i pełne przypadkowych ujęć fotki. Najczęściej dobrze jest robić i jedne i drugie. Nikt nie wyobraża sobie na przykład wesela bez fotografii, na których młoda para i weselni goście są odpowiednio ustawieni. Nie przeszkadza to jednak w robieniu mnóstwa nieprofesjonalnych i nieustawianych zdjęć. Spontanicznie pstrykane zdjęcia obfitują w wiele zabawnych sytuacji, chwytają ludzi w fajnych i śmiesznych pozach.

Ustawiamy się do zdjęcia

Zastanawiasz się jak ładnie wychodzić na zdjęciach? Ładna fotografia, to taka, na której jest dokładnie to, co ma być. Jeśli chcesz by na zdjęciu była tylko twoja twarz, musisz wykadrować je tak, by stanowiła ona centrum obrazka. W kadrowaniu zdjęć pomagają pionowe i poziome kreski widoczne w okienku aparatów fotograficznych. Dzięki nim, łatwo podzielić zdjęcie na obszar środkowy, górny, dolny i boczne. Fotografując twarz, trzeba umieścić ją w obszarze środkowym zdjęcia. Robiąc zdjęcie całej sylwetki, trzeba zadbać o to, by miała ona odpowiednie proporcje na zdjęciu. Sylwetka wyjdzie nienaturalnie jeśli ustawisz się sztywno do zdjęcia. Sztucznie i martwo wyglądają fotografie, na których stoimy na baczność z rękami spuszczonymi wzdłuż boków.

Światło na zdjęciach

Jeśli zależy nam na dobrym, ustawionym zdjęciu, musimy zadbać o należyte naświetlenie całości. Nie ma sensu pozowanie do zdjęć gdy w otoczeniu jest zbyt jasno lub ciemno. Nie udane są na przykład fotografie robione pod słońce. Światło powinno padać tak, by na twarzy fotografowanego nie było żadnych cieni. Prześwietlone zdjęcia zdarzają się najczęściej w ciemnych miejscach, gdy podejdziemy zbyt blisko do obiektu fotografowanego.

Tło zdjęć

W kwestii jak dobrze wyjść na zdjęciach trzeba omówić także problem tła. Brzydko wyglądamy, jeśli na zdjęciu oprócz nas znajdą się także nieplanowane szczegóły, takie jak druty telefoniczne, słupy wysokiego napięcia, kosze na śmieci, pobazgrane farbą mury itp. Dobre zdjęcie to takie, którego tło jest wolne od zbędnych i szpecących dodatków.Jak_pozowac_do_zdjec

Fotografia cyfrowa

Cyfrowe aparaty fotograficzne znacznie ułatwiają pozowanie do zdjęć. Zanim jeszcze pstrykniemy fotkę, możemy dokładnie zobaczyć jak będzie wyglądał efekt naszych poczynań. Nie mówiąc już o tym, że nieudane zdjęcie można od razu skasować i poprawić.