Jak wychować dziecko to bardzo szerokie i trudne zagadnienie. Specjalnie dla świadomych i poszukujących rodziców postanowiliśmy przyjrzeć się mu, wyjaśnić i uporządkować. Nie odpowiemy na pytanie jak powinno wyglądać wychowanie dziecka, ale przybliżymy nieco ten problem.

Wychować dziecko, ale jak?

Na pytanie jak mądrze wychować dziecko musi odpowiedzieć sobie każdy rodzic. Wychować mądrze, czyli świadomie. Świadomość bycia rodzicem nie polega tylko na tym, iż wiemy, że jesteśmy dorośli, a nasze dzieci muszą nas słuchać. To coś więcej. Mądrość wychowywania to przede wszystkim otwarcie się na to co komunikuje dziecko. Komunikuje, nie znaczy mówi. Gdy jest zbyt małe, wyraża stany emocjonalne, uczucia i pragnienia za pomocą języka ciała, mimiki, gestów i wypowiadanych dźwięków. Mądrość w wychowywaniu dzieci wyraża się tym, że od początku wiemy, iż są one odrębnymi istotami, które mają prawo do własnych odczuć i potrzeb. Mądry rodzic nie krytykuje dwulatka za to, że ten irytuje się i marudzi po pól godzinie przebywania w zatłoczonym i głośnym sklepie. Rodzic taki zastanawia się co denerwuje dziecko, jak ono się czuje i co można zmienić żeby czuło się inaczej. Mówiąc krótko, pomaga dziecku w poradzeniu sobie z różnymi sytuacjami, w których ono czuje się niekomfortowo, które je przerastają i do których jeszcze nie dojrzało. Rodzic mądry i świadomy nie boi się pytać. Nie uważa, że jako dorosły powinien wszystko wiedzieć i wszystko wie. Wręcz przeciwnie: ma wiele wątpliwości, zadaje pytania i poszukuje nowych rozwiązań. Rozwiązywanie problemów wychowawczych jest o wiele łatwiejsze, gdy korzysta się ze wsparcia najbliższych, czyta poradniki o wychowaniu lub korzysta z pomocy specjalistów.

Trud wychowywania

Chcemy tego czy nie, dzieci nie wychowują się same. Wręcz przeciwnie: wychowanie dziecka to najtrudniejsze, a zarazem największe wyzwanie dla każdego człowieka. Każdy kto staje się rodzicem staje się nim po raz pierwszy. Nic więc dziwnego, że nie wszystko się wie i że popełnia się błędy. Błędy są nieuniknione, a najważniejsze jest to, by je dostrzegać i nie powtarzać ich. Trudność w wychowywaniu dzieci bierze się między innymi stąd, że świat się zmienia. Każde pokolenie jest inne i nie zawsze łatwo nadążyć za tymi zmianami. Mądry rodzic próbuje zrozumieć rzeczywistość i świat, w którym żyje dziecko, nawet wtedy, gdy wydaje mu się on dziwny i bezsensowny. Ma bowiem świadomość, że dokładnie tak samo jego rodzice odbierali jego świat i rzeczywistość.

Wychowanie zdolnego dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było wyjątkowo zdolne lub utalentowane, ale nie każdy wie jak wychować zdolne dziecko. Najważniejsze jest by wiedzieć, że każdy człowiek ma jakieś zdolności, nawet jeśli nie widać ich na pierwszy rzut oka. Zdolności dziecka to te czynności, które wykonuje chętnie i z pasją. Wychowanie zdolnego dziecka wymaga najpierw dostrzeżenia, a następnie rozwinięcia zdolności ujawnianych przez malucha. Obserwuj dziecko i patrz jakie aktywności sprawiają mu frajdę, a do jakich podchodzi niechętnie. Nie obiecuj sobie zbyt wiele po tym, że twoja pociecha ładnie pisze, szybko czyta, dobrze liczy lub świetnie kopie piłkę. Zdolności nie zawsze równoznaczne są z talentami.Jak_wychowac_dziecko

Zapamiętaj

Zapamiętaj: wychowanie małego dziecka to zadanie fascynujące, ale i długofalowe. Każdy etap jego życia przynosi problemy, których nie da się rozwiązać ot tak. Problemy wymagające twojego zaangażowania, refleksji i zdolności spoglądania na świat oczami dziecka.