Jak zacząć biegać, to pytanie, które zadają sobie osoby, dochodzące do wniosku, że w ich życiu nadszedł moment, w którym muszą coś zmienić. Muszą zmienić, czyli dostarczyć sobie więcej ruchu. Ruchu przemyślanego i planowanego, bo tego spontanicznego w naszych siedzących czasach i leniwym trybie życia jest coraz mniej.

Zaczynamy biegać

Myśl o rozpoczęciu biegania nawiedza nas dość często. Widząc i słysząc o tym, że robią to inni, myślimy sobie; może ja też powinnam, mnie by się też przydało, warto by wziąć się za siebie i też zacząć biegać. Prawda jest taka, że kwestia jak rozpocząć bieganie jest tu najmniej istotna. Dlaczego? Otóż rozpoczęcie biegania nie stanowi żadnego problemu, jeśli chcemy to zrobić. Jeśli nie chcemy, po prostu nie będziemy biegać. Zmuszanie się do biegania nie ma najmniejszego sensu. Początek biegania jest łatwy, bo jest to coś nowego. Początkowa motywacja do wykonywania różnych czynności jest zawsze największa. Niestety spada, wraz z przedłużaniem się danych aktywności. Aktywności wykonywane dłużej, zaczynają powszednieć, tracą urok nowości, nudzą się i męczą. Osobom, które mają problem z rozpoczęciem biegania, polecamy następujące sposoby motywowania się. Zacznij biegać wiosną. Ta pora roku sprzyja wysiłkowi, wszystko budzi się do życia, dzień jest coraz ładniejszy i dłuższy. Wybierz możliwie najładniejszą trasę do biegania. Kup sobie fajny strój, korzystanie z niego podniesie poczucie przyjemności podczas biegania.

Kontynuujemy bieganie

Kontynuacja biegania mimo, że przestało być nowe i fajne jest dużo trudniejsza, niż podjęcie takiego zamiaru. Na pytanie jak trenować bieganie, by nie znudziło się zbyt szybko, jest kilka odpowiedzi. Do biegania nie zniechęcisz się, jeśli nie wyznaczysz sobie zbyt wysokiej poprzeczki. Biegaj tyle ile możesz i stopniowo zwiększaj wymagania. Pamiętaj: bieganie, to sprawa indywidualna. Nie musisz zaczynać od poziomu swoich znajomych, biegać tak dużo i tak szybko jak oni. Aby nie znudzić się bieganiem wyznacz sobie cele, jakie zamierzasz osiągnąć. Na przykład stopniowe zwiększanie dystansów co tydzień. Na to jak biegać długo i wytrwale istnieje jeszcze jeden sposób. Przed rozpoczęciem biegania, wypisz sobie na kartce przyczyny, dla których chcesz to robić. Wypisz zyski, jakie da ci tego rodzaju aktywność. W chwilach kryzysu i zwątpienia, zaglądaj do tej listy. Przypomnienie sobie korzyści, jakie przyniesie wysiłek, pomoże pokonać znudzenie i niechęć.

Cieszymy się bieganiem

jak_zaczac_biegacWspólne bieganie, to świetny sposób na kontynuowanie powziętego zamiaru. Nic tak nie motywuje jak rywalizacja. Można fizycznie biegać wspólnie lub po prostu dzielić się z kimś osiąganymi wynikami. Dobre porady dla biegaczy to podpowiedzi sugerujące częste zmiany trasy biegu. Jedna trasa może się znudzić. Gdy jest ich kilka, na przykład na każdy dzień tygodnia inna trasa, bieganie będzie atrakcyjniejsze. Podczas biegania warto jest słuchać odpowiedniej do tego muzyki. Warto też pamiętać o nagradzaniu się za wysiłek. Po całym tygodniu konsekwentnego biegania, śmiało możesz zafundować sobie małą niespodziankę: słodycz, kosmetyk lub ciuszek. Bieganie będzie łatwiejsze, jeśli z góry wyznaczysz sobie jego czas, na przykład miesiąc, dwa lub trzy. Możesz go wydłużać, ale nie powinien być to czas nieokreślony.