Jakie studia wybrać, to problem przed którym stoją wszyscy absolwenci szkół średnich. Wybór studiów wyższych jest jedną z najważniejszych decyzji życiowych. Obecnie istnieje bardzo wiele szkół oferujących naukę na studiach. Jednak nadal wiele osób ma wątpliwości co do tego co studiować. W niniejszym artykule postaram się udzielić kilku cennych wskazówek czym kierować się wybierając studia.

Zanim zaczniesz studiować

Specjaliści od rynku pracy doradzają zdobycie zawodu jeszcze przed studiami. Chcąc na przykład studiować informatykę dobrze jest skończyć szkołę średnią, która daje podobne uprawnienia niższego stopnia. Przed rozpoczęciem studiów związanych z rachunkowością i finansami, dobrze skończyć szkołę dającą zawód księgowego. To, jakie studia wybierzesz powinno być kontynuacją poprzedniego etapu kształcenia. Daje to pewne zabezpieczenie na wypadek, gdyby zaistniał problem ze znalezieniem pracy po studiach. Poza tym konsekwentne kształcenie się w danym kierunku jest pozytywnym punktem w CV. Wskazuje bowiem na to, że daną pracą interesujemy się od dawna, i że swoich studiów nie wybraliśmy przypadkowo.

Studiuj zgodnie z własnymi zainteresowaniami

Na pytanie co warto studiować, specjaliści odpowiadają w następujący sposób. W wyborze kierunku studiów nie można całkowicie pomijać własnych zainteresowań. Kierunek kształcenia musi być zgodny z naszymi uzdolnieniami i pasją. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś z umysłem humanistycznym będzie zmuszał się do studiowania fizyki czy chemii. Jeśli coś nas kompletnie nie interesuje, nie będziemy się tego uczyć, a tym samym nie sprawdzimy się w pracy po takich studiach.

Studiuj zgodnie z wymaganiami rynku

Własne zainteresowania nie są jedynym kryterium, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając rodzaj i kierunek studiów. A jakie kierunki warto studiować? Takie, po których najłatwiej znaleźć pracę. Wspomniany wyżej humanista nie musi zmuszać się do kształcenia na kierunku ścisłym, ale powinien sprawdzić, po jakich studiach humanistycznych praca będzie pewna za kilka lat. Co z tego, że ukończymy wymarzony kierunek studiów, skoro nie znajdziemy po nim zatrudnienia. Na studiowanie tylko dla przyjemności i idei mogą pozwolić sobie nieliczni.

Zamawiane kierunki studiów

Istnieje coś takiego, jak zamawiane kierunki studiów. Zastanawiając się nad tym co najlepiej studiować warto zainteresować się tym tematem. Zamawiane kierunki, to kierunki na które zgłasza się wyjątkowo mało chętnych, a specjaliści z danej dziedziny potrzebni są na rynku. Od kilku lat rynek nasycony jest pracownikami wykształconymi humanistycznie. Brakuje natomiast specjalistów w kierunkach ścisłych.

Szukaj nowych kierunków

Jakie_studia_wybracOd kilkunastu lat szkoły wyższe starają się dopasowywać proponowane kierunki kształcenia do realnych potrzeb rynku. Rektorzy szkół konsultują z pracodawcami jakich specjalistów powinni kształcić. Myśląc o tym co studiować warto zainteresować się nowościami w ofercie poszczególnych szkół. Co roku powstają nowe i ciekawe kierunki studiów. Być może tam znajdzie się coś co cię zaskoczy, zainteresuje i przyniesie sporo satysfakcji.