Meble z palet to nowość w naszych domach i ogrodach. Ich oryginalność polega na tym, że wykonuje się je samodzielnie z palet, na których przewozi się różne towary. W poniższym tekście podpowiadam jak wykonać trwałe, oryginalne i niepowtarzalne meble z palety.

Palety z drewna

Zanim powiemy o tym, czym są meble z europalet wyjaśnimy co to takiego są palety. Wszyscy kojarzymy je z transportem towarów w dużych sklepach i materiałów budowlanych na budowach. Palety, to wkłady drewniane dopasowane do wózków widłowych. Są to dość duże drewniane płaszczyzny, które powoli wychodzą z użycia. Palety drewniane zastępuje się powoli paletami z tworzyw sztucznych. Nowe palety są lżejsze i bardziej trwałe.

Palety na meble

Idea robienia mebli z palet powstała na gruncie ekologicznego nastawienia do życia. Meble ogrodowe z palet i nie tylko, to sposób na kolejne wykorzystanie tego samego surowca. Wiele palet zrobionych ze zdrowego drewna zmarnowałoby się po prostu. Robiąc z nich meble oszczędzamy środowisko.

Od czego zacząć

Zanim wykonamy własne meble z palet euro musimy nabyć odpowiednie palety i przygotować je do przeróbki. Na rynku możemy kupować palety nowe i używane. Drewniane palety do przewozu różnych rzeczy mają różne rozmiary. W zależności od tego co chcemy zrobić: łóżko czy stolik, dobieramy inny rozmiar palet.

Przygotowanie palet

Zakupione palety musimy teraz przystosować do tego, by można było użytkować ich jako mebli. Palety są zazwyczaj zabrudzone, nierówne i pełne drzazg. Trzeba poświęcić trochę czasu na wyczyszczenie ich i wygładzenie. Robimy to przy pomocy papieru ściernego. Meble z palety będą funkcjonalne i ładne jeśli drewno, z których je zrobimy będzie czyste i zdrowe. Po jakimś czasie przecierania papierem ściernym, zobaczymy, że w środku jest świeże, jasne i zdrowe drewno. Teraz czas na zabezpieczenie powierzchni drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Malowanie palet

Palety na meble pokrywamy różnymi substancjami, w zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy, by nasz stolik z palet miał barwę naturalnego drewna, powierzchnię palety pokrywamy specjalnym przezroczystym lakierem, który ją zakonserwuje. Meble zrobione z palet mogą też mieć konkretne kolory. Na rynku dostępne są farby przystosowane do malowania drewna. Farby te pokrywają je całkowicie. Malując palety farbą nie musimy konserwować ich lakierem, ponieważ farba spełnia te same funkcje ochronne.Meble_z_palet

Pomysłowe meble z palet

Na pytanie co można zrobić z palet istnieje całe mnóstwo odpowiedzi. Bo z palet drewnianych można zrobić dosłownie wszystko. Jedyne co nas ogranicza, to nasza pomysłowość, inwencja twórcza i wyobraźnia. Meble wykonane z palet, to między innymi łóżka, stoliki, a także wyposażenie ogrodów. Z palet robi się także sofy i szafki, półki na książki, przybory kuchenne itp.Łóżko z europalet sprawdza się tak samo dobrze jak gotowe łóżko kupione w sklepie. Meble z drewna odzyskanego z palet są oryginalne, tanie i solidne. Meble tego typu nadają się jako wystrój niemal każdego wnętrza. Palety kupujemy za grosze i projektujemy z nich własne meble.