Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu używanego, aby nie dać się oszukać i mieć pewność, że auto jest sprawne. Na to pytanie odpowiem Państwu w tym artykule. W dzisiejszych czasach, szczególnie w Polsce sprzedawane samochody na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem dobrze, gdy później okazuje się, całkowicie coś innego. Opiszę czynności jakie należy wykonać podczas oglądania samochodu, co sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy zakupie auta. Przy zakupie samochodu używanego powinniśmy zwrócić uwagę na: sprawdzenie nadwozia, podwozia, wnętrza, silnika i innych części pod maską oraz dokumentacji samochodu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę oglądając nadwozie samochodu?

– Przyjrzyj się, czy każdy element nadwozia ma taki sam odcień lakieru. Farba w każdym miejscu powinna być taka sama.. Jeśli w jakimś miejscu kolor się różni, to prawdopodobnie ten element był malowany.

– Upewnij się, że wszystkie szczeliny między elementami są takiej samej szerokości, jeśli nie, prawdopodobnie, samochód miał jakąś przygodę, a jego elementy były wymieniane.

– Sprawdź drzwi oraz klapę bagażnika, czy otwierają się płynnie. Zwróć uwagę na uszczelki w jakim są stanie, jeśli coś zwróci Twoją uwagę, może to wskazywać, że te części były malowane.

– Naciśnij ostrożnie samochód do dołu przy każdym jego kole. Powinien gładko powrócić do normalnej wysokości, jeśli odbija i wydaje specyficzny odgłos to znaczy, że element w tym miejscu wymaga naprawy.

– Szczególną uwagę na lakier i pojawiającą się rdze powinniśmy zwróć uwagę przy nadkolach, zderzakach, ramach okiennych oraz progach. Wszystkie elementy, które mają duży kontakt z wodą, narażone są na pojawianie się rdzy.

– Trzeba sprawdzić numery identyfikacyjne pojazdu (VIN). Najczęściej znajdują się pod maską, pod dywanem kierowcy lub pasażera na taśmie metalowej u podstawy przedniej szyby.

– Sprawdź opony oraz koło zapasowe. Zwróć uwagę na głębokość bieżnika, czy jest wystarczająco głęboka, czasem sprzedawane samochody mają totalnie nienadającymi się oponami.

– Sprawdzając opony sprawdź, czy się zużywają w każdym miejscu równomiernie, jeśli nie świadczy to o problemach z zbieżnością samochodu.

– Zwróć uwagę na daty produkcji każdej szyby samochodu, powinny mieć rok produkcji taki jak samochodu, jeśli są inne świadczy to, iż były wymieniane. Właściciel powinien poinformować o tym, gdyż często jest to małe pęknięcie, dlatego szyba była wymieniana. Jeśli zatai ten fakt samochód mógł mieć wypadek, przy którym rozbite zostały szyby.

– Przyjrzyj się, czy w reflektory i kierunkowskazy nie są zaparowane, jeśli są może to świadczyć, że były wymieniane po wypadku, a uszczelka została źle zamontowana , przez co do środka dostaje się wilgoć i woda.

Na co zwrócić uwagę, przy zakupie samochodu oglądając podwozie?

Niestety nie mamy możliwości samodzielnego sprawdzenia podwozia samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do autoryzowanego serwisu, stacji diagnostycznej lub do mechanika, gdzie zostanie zbadany i oceniony stan podwozia samochodu. Jest to koszt około 50-100zł, jednak warto sprawdzić, gdyż zazwyczaj od razu dowiemy się jakie elementy są wyeksploatowane i trzeba wymienić lub będzie trzeba wymienić w niedalekiej przyszłości. Często wtedy również dowiadujemy się o większych problemach z samochodem, dlatego jest to niezmiernie istotne.

Co powinniśmy sprawdzić pod maską kupując samochód używany?

– Sprawdź numer VIN, powinien być taki sam jak ten w dokumentach samochodu.

– Upewnij się, czy w ogół silnika i pod nim nie ma wycieków, oleju, wody lub innych płynów.

– Sprawdź na bagnecie poziom oleju i jego kolor, jeśli będzie mocno ciemny i będzie go zbyt mało, świadczy to o zaniedbaniach, przez co silnik mógł się znacząco ucierpieć.

– Zwróć uwagę na płyn chłodniczy oraz hamulcowy. Zbyt mała ilość może świadczyć o zaniedbaniach podczas eksploatacji samochodu.

– Sprawdź styki i złącza na górze akumulatora, czy są w dobrym stanie i wolne od rdzy.

– Zwróć uwagę, na przednie elementy silnika, jeśli ewidentnie widać, że są nowe, może to świadczyć o przednim zderzeniu pojazdu i jego naprawie.

– Uruchom samochód, posłuchaj czy silnik równo pracuje. Sprawdź, czy z rury wydechowej nie wydostaje się nadmierna ilość spalin.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę we wnętrzu samochodu używanego?

– Przebieg samochodu powinien być zgodny z tym co było napisane w ofercie. Jeśli samochód posiada książkę serwisową, należy porównać przebieg z ostatnią wizytą w autoryzowanym serwisie, czasem po tym można rozpoznać, czy ktoś celowo obniżył przebieg sprzedawanego samochodu.na_co_zwrocic_wage_przy_zakupie_samochodu1

– Sprawdź zużycie foteli oraz kierownicy, po tym można rozpoznać duży przebieg samochodu i to czy ktoś go celowo nie obniżył.

– Sprawdź czy samochód posiada poduszki powietrzne, jeśli nie to znaczy, że w przeszłości miał wypadek na skutek, którego zostały wystrzelone.

– Upewnij się, czy elektronika samochodu jest sprawna. Klimatyzacja, elektryczne szyby, szyberdach, fotele, lusterka itd.

– Zwróć uwagę na kolumnę kierownicy oraz zapłon, jeśli coś jest uszkodzone, może to świadczyć, iż samochód został kiedyś skradziony.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę załatwiając sprawy formalno – prawne kupując samochód?

– Oglądając samochód od prywatnych sprzedawców, zawsze lepiej jest umówić się pod ich adresem zamieszkania, aby porównać dane z dowodu. Gdy sprzedawca zaproponuje spotkanie pod swoim domem, może to być oznaka, że nie ma nic do ukrycia.

– Sprawdź książkę serwisową samochodu, historię serwisowania, rachunki oraz paragony. Dzięki temu można wywnioskować co działo się z samochodem.

– Sprawdź autentyczność książki serwisowej, często są podrabiane. Jeśli samochód był zakupiony w Polsce, udaj się do salonu, aby to sprawdzili. Przebieg w książce serwisowej powinien rosnąć w równym tempie.

– Samochód powinien posiadać dwa zestawy kluczyków.

– Akceptuj tylko oryginalne dokumenty.

Co należy wiedzieć przy zakupie auta używanego? Rady ogólne:

– Kup miernik lakieru, nie jest drogi, a bardzo przydatny. Po przyłożeniu do lakieru samochodu, pokazuje, czy cześć była malowana, szpachlowana albo czy jest oryginalny lakier.

– Szukając samochodu, staraj się wybierać osoby prywatne, handlarze bardzo często pomniejszają przebieg i polepszają wizualnie wygląd samochodu, ukrywając jego wady.

– Bardzo ważna rzecz, przejedź się samochodem, który zamierzasz kupić. Dzięki temu można usłyszeć stukania zawieszenia i inne wady, których nie widać. Przede wszystkim sprawdzisz, czy samochód spełnia Twoje wymagania i czy będzie się dobrze prowadził.

– Gdy już zdecydujesz i zaplanujesz oglądanie samochodu, poszukaj w internecie informacji na jego temat, wady tego typu samochodu, miejsca gdzie zaczyna się korozja, elementy, które odmawiają posłuszeństwa itd.

Życzę powodzenia przy zakupię samochodu używanego, w dzisiejszych czasach to wielkie szczęście kupić dobre auto!