Ekonomiczna i oszczędna jazda samochodem, to dosyć popularny temat dzisiejszych czasów tzw. „Eko Driving” w tłumaczeniu na język polski „ekonomiczna jazda”.

Ceny paliwa nieustannie rosną, a co mogę zrobić kierowcy, aby nie wydawać kroci? Otóż jest kilka wartościowych wskazówek i porad, które wprowadzone w życie na pewno pomogą, co nieco zaoszczędzić i zmniejszyć spalanie samochodu. Postaram się w jasny i przejrzysty sposób opisać jak jeździć ekonomicznie.

Kilka sposobów jak zmniejszyć zużycie paliwa:

1. Maksymalnie zminimalizuj wagę Twojego samochodu.

Ciężar samochodu ma ogromny wpływ na jego zużycie paliwa. Bardzo prostą rzeczą jaką możemy zrobić jest odchudzenie samochodu z zbędnych przedmiotów. Nawet gdyby miało z niego zniknąć zaledwie 10-30kg to w połączeniu z innymi wskazówkami na pewno uzyskamy oszczędność. Tak więc rozejrzyj się w samochodzie, czy nie ma w nim zbędnych rzeczy, sprawdź bagażnik, czy wszystko co przewozisz jest Ci potrzebne. Jeśli jeździsz wyłącznie po mieście, ciekawą propozycję jest zrezygnowanie z koła zapasowego, na rzecz małego kompresora podłączanego do zapalniczki. W przypadku przebitej opony, dopompujesz koło, po czym bez trudu dojedziesz do wulkanizatora, gdy załatają oponę.

2. Szybko zmieniaj na drugi bieg.

Staraj się szybko zmienić bieg z jedynki na dwójkę, nie męcz samochodu jadąc na jedynce dłuższy kawałek. Jedynka to jedynie bieg służący do ruszenia samochodem, po czym należy szybko zmienić na drugi bieg. Zdecydowanie dłuższa jazda na jedynce zwiększa zużycie paliwa.

3. Odpowiednio zmieniaj biegi.

W którym momencie powinno się zmienić bieg, aby samochód zmniejszył spalanie? Otóż to jeden z ważniejszych elementów ekonomicznej jazdy. Biegi powinno się zmieniać w granicach 3000-3500 obrotów, wtedy zmieścimy się w granicach niskiego spalania.

4. Ekonomiczna jazda = ekonomiczna prędkość.

Poza obrotami silnika na spalanie ma wpływ również prędkość, czyli toczenie się samochodu i opory powietrza jakie za tym idą. Z badań wynika, że ekonomiczną prędkością, zresztą obowiązującą na większości drogach jest 90 km/h. Starajmy się tego trzymać stosując ekonomiczną jazdę samochodem.

5. Naucz się hamować silnikiem.

To już trochę trudniejsze, jednak co to dla nas kierowców z prawem jazdy! Technika hamowania silnikiem polega na odpowiedniej redukcji biegów dojeżdżając do skrzyżowania lub świateł. Wiele osób wrzuca wtedy na luz, czyli tzw. bieg jałowy, jednak jest to błąd, gdyż samochód nadal zużywa paliwo. Gdy dojeżdżamy do skrzyżowania lub zatrzymujemy się na czerwonym świetle, powinniśmy odpowiednio wcześnie zacząć redukować biegi. Bieg powinno się redukować najpóźniej przy spadku do 1000-1200 obrotów, wtedy silnik nie pobiera paliwa. Jeśli nie będziemy dokładni i nie „wyczujemy” odpowiedniego momentu, samochód ponownie będzie pobierał paliwo. Hamując biegami oszczędzamy również na zużyciu klocków hamulcowych, przy regularnym stosowaniu jest to zdecydowanie opłacalne.
Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się jeździć na luzie (biegu jałowym), w przypadku nagłej konieczności dodania gazu, musimy wcześniej wrzucić bieg co znacznie nas spowalnia.

6. Zachowaj odpowiedni odstęp i patrz znaczniej dalej.

Bardzo cenna rada, która stale stosowana pozwala sporo zaoszczędzić. Zachowaj odstęp między innymi samochodami, patrz do przodu. Gdy widzisz, że inne samochody hamują, puść gaz i jedź na biegu bez dodawania gazu, możesz również odpowiednio wcześniej zacząć hamować biegami.
Podobnie z czerwonym światłem, gdy widzisz z daleka czerwone, puść gaz i zacznij hamować biegami.

7. Staraj się jeździć ze stałą prędkością, a na pewno oszczędzisz.

W naszym kraju jest to niebywale trudne, gdyż brakuje nam autostrad, są one bowiem idealne, aby jeździć stałą i ekonomiczną prędkością. Pomimo to jadąc staraj się ograniczyć przyśpieszanie i ponowne przyśpieszanie, tutaj znów przydatne będzie patrzenie odpowiednio daleko przed siebie.

8. W miarę możliwości, gaś silnik.

Powoli powstają już samochody z systemami „stop and start”, jednak jest to jeszcze rzadkość. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa, gdyż silnik na postoju wyłącza się i całkowicie przestaje pobierać paliwo. W przypadku samochodów bez tego systemu możemy samodzielnie wyłączyć silnik, stojąc na światłach, przejeździe kolejowym, czekając na kogoś itd.

9. Zmniejsz opory powietrza w swoim samochodzie.

Pamiętaj, aby wymontować wszystkie zbędne elementy, które zwiększają opory powietrza. Może to być bagażnik na rowery lub narty itd.

10. Szerokość opon i oraz mało powietrza nie sprzyjają ekonomicznej jeździe.

Szerokość opon w Twoim samochodzie ma znaczenie i wpływ na spalanie. Im szersze opony tym lepsza przyczepność na zakrętach, ale również większe tarcie, a co za tym idzie? Oczywiście większe zużycie paliwa. Pamiętaj, aby opony były odpowiednio napompowane.Ekonomiczna_i_oszczedna_jazda_samochodem

11. Szybko ruszaj, nie rozgrzewaj silnika na postoju.

Staraj się ruszyć od razu po uruchomieniu samochodu. Nie trać paliwa na postoju, samochód szybciej rozgrzeje się podczas jazdy.

12. Ogranicz urządzenia elektryczne jeśli chcesz jeździć ekonomicznie.

Pamiętaj, że klimatyzacja, elektryczne fotele, radio, porządne głośniki, wzmacniacz, tuba, podświetlenia, telewizory w zagłówkach itd… to urządzenia, które potrzebują prądu. Ich zasilenie przekłada się na większe zużycie paliwa.