Przyciemnianie przednich szyb, czy warto ryzykować? Często widzimy samochody, które mają w całości przyciemnione przednie szyby, tak że nawet nie widać kierowcy. Jest to kompletnie niedozwolone i przy pierwszej kontroli policji osoby te otrzymają mandat.

Jeśli nawet uda nam się nie zwrócić uwagi policji, to i tak samochód prędzej, czy później będzie musiał przejść przegląd techniczny. Niestety z przyciemnionymi przednimi szybami w takim stopniu, diagnosta nie wystawi pozytywnej opinii. Jest to spowodowane bezpieczeństwem, gdy przednie szyby są w znacznym stopniu przyciemnione widoczność kierowcy jest ograniczona. Kierowca powinien mieć widoczność 180 stopni.

Przyciemnione szyby często omyłkowo kojarzone są z środowiskiem gangsterskim, którzy mają coś do ukrycia lub z jakimiś ważnymi państwowymi osobistościami, których nikt nie może zobaczyć. Nic bardziej mylnego.

W dzisiejszych czasach szyby przyciemniane są nawet fabrycznie, jest to robione, aby ograniczyć dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza samochodu, ograniczyć nagrzewanie się pojazdu. Przyciemniające folie, utrudniają również wybicie szyby przez złodzieja.

Co można zrobić, aby przyciemnić przednie szyby, a nie zostać ukaranym mandatem oraz pozytywnie przejść przegląd techniczny? Otóż rozwiązaniem jest przyciemnienie przednich szyb zgodnie z dopuszczalnymi normami. Osobiście polecam dobrać w taki sposób przepuszczalność światła, aby szyby z tyłu nie różniły się znacznie od tych z przodu. Wiadomo wszystkie szyby z tyłu można maksymalnie przyciemnić, jednak wtedy będzie bardzo duża różnica między tymi przednimi.

Przyciemnianie szyb ile procent?

Bardzo często zadawane pytanie, dlatego z chęcią na nie odpowiem. Otóż szyby z tyłu można przyciemnić bez ograniczeń, pod warunkiem, że samochód posiada dwa lusterka zewnętrzne, lewe oraz prawe. Jeśli chodzi o szybę przednią przepustowość promieni słonecznych powinna być nie mniejsza niż 75%. Natomiast szyby przednie boczne, nie mogą mieć przepuszczalności mniejsze niżeli 70%.

Moja osobista rada, aby samochód wyglądał dobrze, a zarazem był dopuszczony do ruchu drogowego. Przyciemnij szyby z tyłu nieco lżej, aby różnica między przednimi nie była tak duża. Uzyskasz wtedy fajny efekt i nie będziesz się musiał martwić o mandat, czy przegląd techniczny.Przyciemnianie_Przednich_Szyb

Moim zdaniem najlepszą zaletą przyciemniania szyb jest jednak niższa temperatura w środku pojazdy. Życzę udanego przyciemniania szyb w Waszych samochodach!