Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to temat, który spędza sen z powiek wszystkim, którzy ubiegają się o pracę. Rozmowa kwalifikacyjna, to podstawowy element tak zwanej rekrutacji, czyli naboru nowych pracowników. Obecnie, sytuacja na rynku jest taka, że chętnych do pracy jest więcej, niż samej pracy.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej mają pracodawcy dać możliwie jak najdokładniejszy obraz przyszłego pracownika. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić na czym polega rozmowa kwalifikacyjna, co może być jej treścią, o co mogą zapytać i jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy.

Pierwsze wrażenie

Niby nie szata zdobi człowieka, ale jak cię widzą tak cię piszą.Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zależy w dużej mierze od tego, jakie zrobisz wrażenie zaraz po wejściu do biura lub gabinetu. Ubierz się elegancko i schludnie. Wejdź do pomieszczenia pewnym krokiem. Nie spuszczaj głowy, nie kul ramion, nie garb się i nie unikaj kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Przywitaj się głośno, ale nie wyciągaj dłoni do rozmówcy – w tej sytuacji to on może uścisnąć ci dłoń.

Przygotuj się!

Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się odpowiednio przygotować. Prawdą jest, że nie możesz do końca przewidzieć o co zapyta cię pracodawca lub jego przedstawiciel. Ale treść rozmowy kwalifikacyjnej nie bierze się z powietrza. Zanim potencjalny pracodawca zaprosi cię na rozmowę, dokładnie czyta dokumenty, jakie mu dostarczyłeś. Dokumentami tymi są CV i list motywacyjny. Rozmowa kwalifikacyjna, to nic innego jak odniesienie się do tego, co napisałeś o sobie w jednym i drugim dokumencie. Pracodawca nie wie o tobie nic, poza tym, co sam mu powiedziałeś przygotowując dokumenty aplikacyjne. Tak więc, najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zależą w dużej mierze od tego, co zawarłeś w owych dokumentach. Od tego na ile dokumenty te są treściwe i wiarygodne, zależy sukces bezpośredniej rozmowy z pracodawcą.

O co pytają?

Na rozmowie kwalifikacyjnej pytają przede wszystkim o to, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko i jak wyobrażasz sobie siebie w pracy, o którą się ubiegasz. Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczą cech, które twoim zdaniem sprawiają, że będziesz dobrze wykonywał daną pracę. Aby dobrze wypaść na takiej rozmowie, musisz orientować w tym, czego wymaga praca, którą chcesz otrzymać. Musisz przekonać pracodawcę, że masz predyspozycję do danej pracy. Na przykład, ubiegając się o pracę z klientami musisz zaznaczyć, że łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi, lubisz im doradzać, jesteś cierpliwy i odporny na stres. Dobrze jest poświadczyć to co mówisz jakimiś doświadczeniami z przeszłości. Mogą to być na przykład staże lub praktyki.

Jak się zachować?

Pytania_na_rozmowie_kwalifikacyjnejNajlepsze wrażenie na pracodawcy zrobisz wtedy, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz naturalny i spontaniczny. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są właśnie po to, by sprawdzić, jak reagujesz na nieoczekiwane i nagłe sytuacje. Wygrasz, jeśli nie dasz się wyprowadzić z równowagi, nie będziesz udawał kogoś kim nie jesteś, zachowasz się naturalnie i spokojnie.