Sposoby na bezsenność przydają się wszystkim, którzy z jakichś powodów mają problemy z zaśnięciem. Problemy ze snem od czasu do czasu dają się we znaki nam wszystkim. Doświadczamy ich wtedy, gdy zarwiemy noc na imprezie lub w podróży, gdy przepracujemy się i przemęczymy organizm. Ciągłe kłopoty z zasypianiem skutkują poważnymi kłopotami zdrowotnymi. W niniejszym artykule przedstawiam kilka rad, jak nie dopuszczać do bezsenności i co robić, gdy się pojawi.

Przeciwdziałaj bezsenności

Aby kłopoty ze snem nie stały się twoim udziałem, zachowuj odpowiednie proporcje między pracą, wypoczynkiem, a snem. Doba ma dwadzieścia cztery godziny. Optymalna sytuacja to taka, gdy osiem godzin pracujesz, osiem odpoczywasz i osiem śpisz. Oczywiście, nie musi być co do minuty, ale proporcje te są ważne. Unikniesz kłopotów ze snem, jeśli będziesz zasypiać o stałych porach. Naturalną porą snu jest noc, kiedy wokół ciebie jest cicho i ciemno. Praca na zmiany i wymuszona nią zmienność godzin snu, nie sprzyja dobremu zasypianiu. W zaśnięciu pomaga też odpowiednie przygotowanie otoczenia. W pokoju, gdzie chcesz spać powinno być ciemno i cicho. Lampy z ulicy zasłoń żaluzjami, wycisz otoczenie.

Dieta a sen

Na jakość twojego snu bardzo wpływa dieta, a szczególnie to, co jesz i pijesz wieczorem. Problemy z zaśnięciem mogą pojawiać się zawsze wtedy, gdy najesz się przed pójściem spać i zmusisz żołądek do intensywnej pracy. Przed udaniem się na spoczynek nie powinno się jeść potraw zbyt słonych. Takie potrawy obficie się popija, co powoduje wybudzanie i konieczność częstych wizyt w toalecie. Na sen nie są dobre potrawy przyprawione na ostro i napoje gazowane. Ale do łóżka nie można także chodzić głodnym. Burczący brzuch będzie przeszkadzał w zaśnięciu, a uczucie głodu będzie zmuszało do myślenia o jedzeniu. Na spokojny sen najlepsze są lekkie i niezbyt obfite posiłki, takie, po których nie czuje się ciężaru w żołądku, ale też nie jest się głodnym.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Jakość i komfort snu zależy od tego na czym śpisz. Być może twój sposób na bezsenność, to nowe, wygodniejsze łóżko lub materac. Na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu męczy się kręgosłup i mięśnie, co utrudnia zasypianie. Najbardziej komfortowe są tradycyjne łóżka z materacami, w których pojedyncze sprężyny usytuowane są w osobnych kieszeniach. Materace takie najlepiej dostosowują się do pozycji ciała.

Nie mogę spać

Sposoby_na_bezsennoscGdy nie możesz spać, nie próbuj tego robić za wszelką cenę. Przewracanie się na łóżku i liczenie owiec raczej nie pomoże. Lepiej zrobisz jak wstaniesz i zajmiesz się czymś. Twój organizm się zmęczy i problemy ze snem same miną. Możesz na przykład zacząć czytać książkę. Możesz pójść do kuchni zrobić sobie herbaty, posiedzieć przy stole i pomyśleć o sprawach następnego dnia. Chodzi o to, by oderwać się od myśli, że nie możesz spać. Denerwując się, że nie śpisz, tym bardziej nie zaśniesz. Jeśli bezsenność prześladuje cię nagminnie, musisz zastanowić się nad zmianą stylu życia. Trudne zasypianie ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest ciągłe napięcie i stres. Być może żyjesz za szybko, za dużo pracujesz, zbyt dużo od siebie wymagasz i przeciążasz się ponad miarę.