Jak uczyć się słówek angielskich?
Język angielski bez wątpienia jest bardzo potrzebny, ale nauka go nie zawsze jest prosta. Kolejny raz poświęciłeś pół dnia na naukę słówek, a na następny dzień niewiele pamiętałeś? Tak, my też mieliśmy taki problem. Niestety najpopularniejszą metodą nauki słownictwa jest wkuwanie długiej listy na pamięć – jak maszyna. Nasz umysł nie działa jak excel, nie możemy sobie przyporządkować jednego słówka jednej komórce i kliknąć „zapis
z”. To byłoby zbyt proste. Kluczem do skutecznej nauki słownictwa są różne metody, które mają za zadanie pobudzić nasz mózg do działania.
Jak uczyć się słówek?
Dlaczego mówiłem o pobudzaniu naszego mózgu do działania? Ponieważ wspomniana wyżej metoda, kartka i powtarzanie wyrazów jak maszyna, jest po prostu nudna. Czy jeśli gra komputerowa was nudzi to dalej w nią gracie? Pewnie zwykle zmieniacie ją na jakąś inną. Nudząc się, nie skupiamy uwagi na nauce, a na wszystkim co nas otacza. Facebook, telewizja, a może stare zabawki z dna szafy? Wszystko lepsze niż nudne wkuwanie słówek, prawda?
Kreatywne działanie i skupienie na nauce
Także pierwsze co – staramy się skupić naszą uwagę na nauce! Niech działa wyobraźnia, niech się coś dzieje! Spróbujmy również pozbyć się wszelkiego rodzaju przeszkadzaczy – wyłącz facebooka, zgaś telewizor i wyrzuć psa z pokoju.
Złe podejście do nauki
„Jak mam poruszyć wyobraźnię podczas nauki słówek, przecież to bez sensu” – coś takiego usłyszałem od kolegi, któremu pomagałem z angielskim. To częste podejście do nauki słownictwa. Przecież trzeba wziąć listę i wykuć ją na blachę, tak po prostu od góry do dołu, od dołu do góry i najlepiej jeszcze zapamiętać kolejność alfabetyczną tych słówek. Nonsens!
Jakie sposoby na naukę są najlepsze?
Fiszki
Małe karteczki, dużo małych karteczek! Ile słówek, tyle kartek! Jak to działa? Na jednej stronie kartki piszesz wyraz, którego musisz się nauczyć, a z drugiej jego tłumaczenie. Podczas nauki odkładasz kartki na dwie kupki – umiem i nie umiem.
Twórz zdania
Lepiej zapamiętasz słówko jeśli ułożysz z nim jakieś ciekawe zdanie. Najlepiej niezbyt skomplikowane gramatycznie, o czymś co się łatwo kojarzy. Nawet jeśli nie będziesz pamiętać tłumaczenia, to możliwe że przypomni Ci się to ułożone wyrażenie i wyciągniesz wnioski z kontekstu.
Gadaj do siebie
Ale jak to? Przecież to głupie! Głupio to może będziesz wyglądał jak zaczniesz to robić w autobusie pełnym ludzi, ale w zaciszu swojego pokoju koniecznie tak rób! Wtedy zarówno uczysz się słówek poprzez czytanie, słuchanie i mówienie, a także ćwiczysz wysławianie się po angielsku.
Powtórki
Niczego nie da się zapamiętać raz na zawsze. Prędzej czy później nieużywana wiedza zanika. Powtarzaj materiał co jakiś czas, aby bardzo dobrze utrwalić poznane wcześniej słownictwo.
To kilka sprawdzonych sposobów na naukę słówek. Jeśli podejdziesz do nich wystarczająco optymistycznie to na pewno nie będziesz znudzony nauką! Wszystko zależy od Ciebie i Twojej kreatywności. Im bardziej Twój mózg pracuje, tym lepiej wszystko zapamiętuje! Powodzenia!