W co się bawić z dziećmi to pytanie, które nurtuje wielu współczesnych rodziców. Wielu dorosłych czuje bezradność w kontaktach z małymi dziećmi. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na udane i wartościowe zabawy z dzieckiem w domu.

Czas z dzieckiem. Każdy z rodziców spędza czas z dzieckiem. Wszyscy doskonale wiemy, że najważniejszą i najbardziej atrakcyjną dla dziecka formą spędzania czasu jest zabawa. Wszyscy rodzice, którzy chcą, by ich dzieci rozwijały się harmonijnie i prawidłowo, zadają sobie pytanie jak bawić się z dzieckiem, by było radosne i szczęśliwe. Pomysły na taką zabawę można czerpać na przykład z własnej pamięci. Przypomnij sobie w co najbardziej lubiłeś bawić się z dorosłymi i zaproponuj to samo swojemu dziecku. Nie przejmuj się, jeśli zaproponowane dziecku zabawy będą tradycyjne i nieco zapomniane. W epoce telewizji, komputerów i internetu proste zabawy ruchowe w domu i na powietrzu mają wielką wartość. Twoje dziecko potrzebuje ich bardziej niż myślisz.

Zabawy bez zabawek

Na pytanie w co bawić się z dziećmi istnieje wiele różnych odpowiedzi. Jedną z nich są zabawy bez zabawek. Czy to możliwe, żeby maluch dobrze się bawił nie trzymając w rączkach nowoczesnej migającej, wydającej dźwięki i wibrującej zabawki? Jak najbardziej tak. Nie podpowiadamy ci, byś w ogóle nie kupował dziecku zabaw, ale próbujemy przekonać do tego, że zabawie nie służy tylko to, co zostało kupione w tym celu. Do twórczych i rozwijających zabaw mogą służyć gazetki reklamowe z kolorowymi wizerunkami różnych produktów. Można wycinać obrazki, nazywać je, naklejać na niepotrzebne bo zadrukowane już kartki itp. Dawaj dziecku różne niepotrzebne przedmioty i pozwól na twórcze zabawy, bo one właśnie uruchamiają i rozwijają wyobraźnię dziecka.

Gry planszowe

Gry planszowe są dziś o wiele mniej popularne niż kiedyś. Nic dziwnego, bo zastąpiły je komputery i zabawki interaktywne. Spadek popularności gier planszowych nie oznacza spadku wartości takich zabaw. Nie wiesz w co bawić się z dzieckiem – odwiedź sklep z zabawkami i kup grę planszową dostosowaną do wieku dziecka. Gry tego typu uczą wspólnej zabawy, a przede wszystkim są wspaniałym sposobem wspólnego spędzania czasu. Planszowe gry dla dzieci rozwijają spostrzeganie, koordynację ruchów, rozpoznawanie kolorów, liczenie i myślenie. Przy komputerze i przed telewizorem dziecko siedzi samo. Gra planszowa to zabawa, która angażuje co najmniej dwie osoby. Podczas rozgrywek dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, poznawania i akceptowania emocji związanych z wygraną i przegraną.

W_co_sie_bawic_z_dziecmiW deszczowe dni

Pochmurne i zimne dni to czas, w którym dzieci się nudzą. Gdy się nudzą bywają marudne i nieznośne. Wtedy najbardziej przydaje się wiedza o tym w co się bawić z dzieckiem w domu. Możliwości jest naprawdę dużo. Możesz posadzić dziecko przed ekranem, ale tylko wtedy, gdy naprawdę nie może towarzyszyć ci w tym co robisz. Chcesz tego czy nie, musisz zaplanować różne zabawy z dzieckiem w domu. W zależności od zainteresowań i wieku dziecka, może być to wspólne budowanie z klocków, rysowanie, malowanie, układanie puzzli, oglądanie książeczek, układanki itp. Najważniejsze, by maluch czuł, że jesteś przy nim interesujesz się i chwalisz to co robi.