Walka z nadwagą i otyłością stała się problemem społecznym. Mieszkańcy krajów rozwiniętych tyją na potęgę. Tyjemy, bo jedzenia w koło jest bardzo dużo, a jeden smakołyk smaczniejszy od drugiego. Tyjemy, bo zajadamy nudę, samotność i stres. Czy można coś temu zaradzić? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, by nadwaga i otyłość nie stały się twoim udziałem oraz sposoby na pokonanie jednej i drugiej.

Nie dopuść do nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość to zjawiska, które trudno zwalczyć. Znacznie łatwiej jest nie dopuścić do tego, by zaistniały. Chroń się przed nadwagą, systematycznie kontrolując ciężar ciała. Sprawdź jakie są wytyczne co do wagi dla twojego wieku, płci, wzrostu i rodzaju wykonywanej pracy. Sprawdź ile kalorii możesz spożyć każdego dnia. Jeśli obserwujesz u siebie tendencje do tycia, ogranicz w swojej diecie te produkty, które najbardziej sprzyjają dodatkowym kilogramom. Należą do nich; białe pieczywo, tłuste sosy, słone przekąski, słodycze, napoje słodzone. Unikaj nadużywania produktów light. Myśląc, że są mniej kaloryczne zjesz więcej. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Aktywność ta, to może być jakiś sport lub korzystanie ze spacerów przy każdej nadarzającej się okazji. Nie wpadaj w panikę, jeśli po zimie przybędą ci dwa dodatkowe kilogramy. To normalne: w okresie zimowym jemy więcej, by dogrzać organizm. Zrezygnuj z pewnych przyjemności, więcej się ruszaj, a wszystko wróci do normy.

Walcz z nadwagą

Na pytanie jak walczyć z nadwagą specjaliści udzielają licznych odpowiedzi. Odpowiedzi są liczne, ale sens ich jest jeden: skoro masz nadwagę oznacza to, że twój organizm dostaje więcej energii, niż jest w stanie spalić. Co musisz zrobić? Musisz zredukować ilość i jakość pokarmów spożywanych w codziennej diecie. Zredukować, to nie znaczy wyrzec się smakołyków i zacząć katować się dietetycznymi, niesmacznymi potrawami. Potrawy niskokaloryczne są nie mniej smaczne od tych przeładowanych kaloriami. Czasami wystarczą drobne zmiany w jadłospisie. Zrezygnuj ze śmietany na rzecz jogurtu naturalnego. Zamiast chleba tostowego i bułek, jedz pieczywo razowe, wieloziarniste. Przejdź z białego makaronu i ryżu na brązowy. Wsypuj do herbaty i kawy coraz mniej cukru. Twaróg i mleko tłuste zmień na półtłuste. Zamiast cukierkami, dosładzaj się naturalnymi słodyczami, takimi jak rodzynki, suszone morele, śliwki i daktyle.

Walcz z otyłością

Walka_z_nadwaga_i_otylosciaPrawda jest taka, że samotna walka z otyłością rzadko kiedy kończy się sukcesem. Dzieje się tak, ponieważ trudno samemu dobrze zaplanować taką walkę. Rzucanie się na kolejne wyczerpujące diety nie przynosi efektów i zniechęca do kolejnych podejść. Jeśli chcesz naprawdę wiedzieć jak walczyć z otyłością musisz zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nie wstydź się, nie ty jeden masz ten problem. Specjalista od żywienia opracuje dla ciebie indywidualną dietę. Otyłość wymaga kompleksowych oddziaływań. Nie zdziw się, jeśli okaże się, że będziesz musiał współpracować z trenerem, rehabilitantem, kardiologiem i psychologiem. Samotne zmaganie się z otyłością naprawdę nie ma sensu. Fachowa pomoc ułatwia pokonanie tego problemu i wspiera gdy zaczyna brakować sił.