Zasady savoir vivre
Zasady savoir vivre, to system norm, który podpowiada nam jak zachować się w wielu sytuacjach życiowych. System ten dotyczy przede wszystkim zachowania się w towarzystwie. Chodzi o tak zwaną kulturę obyczaju. Często zapomniane i lekceważone normy i oznaki dobrego wychowania, dają o sobie znać, gdy nie wiemy jak stanąć, co powiedzieć, co zrobić, słowem – jak się zachować w różnych okolicznościach towarzyskich. Liczne pytania o podstawowe zasady savoir vivre skłoniły mnie do napisania krótkiego poradnika na ten temat.
Jak się witać
Witamy się – niby rzecz oczywista, ale w gronie osób w różnym wieku, pozostających ze sobą w formalnych i nieformalnych relacjach, sprawa zaczyna się komplikować. Kto ma zacząć powitanie? Kto pierwszy wyciąga rękę? Czy witanie się uzależnione jest od płci, pozycji i wieku? Kobieta witająca się z mężczyzną nie musi wstawać. Jeśli wita się z kobietą w tym samym wieku, może delikatnie unieść się na krześle. W obu wypadkach można podawać sobie dłonie. Pani powinna wstać, jeśli wita mężczyznę będącego wyjątkowym gościem lub z kobietą dużo starszą od niej. Mężczyzna zawsze wstaje, niezależnie od tego kogo wita. Przy powitaniu panie podają ręce paniom. Starsi wyciągają dłoń do młodszych, a przełożeni podwładnych. Wyciągnięcie dłoni jest przywilejem przysługującym osobom o wyższej pozycji i prestiżu. Zasady savoir vivre przywitanie nie dopuszczają wyciągania ręki ponad jakąś przeszkodą, na przykład stołem lub biurkiem. Wyższa rangą lub po prostu dostojniejsza osoba, powinna wyjść do osoby, z którą się wita. W miejscu pracy, osoba, która wchodzi do biura wita się z pozostałymi. Poza biurem należy respektować opisane wyżej zasady.
Komu się ukłonić?
Tu savoir vivre zasady są proste i oczywiste. Panowie winni kłaniać się paniom, dobrze wychowani młodsi kłaniają się starszym, a pracownicy pozdrawiają przełożonych. Co ciekawe, gdy idziesz, a ktoś inny stoi, winieneś mu ukłon i pozdrowienie. Wchodząc do pomieszczenia kłaniasz się obecnym w nim osobom. Jako kierowca, pierwszy kłaniasz się pieszym. Idąc sam naprzeciw grupy – kłaniasz się jej członkom. Na schodach idący do góry winni pozdrowić schodzących w dół. Idziesz szybko – kłaniasz się tym, którzy podążają wolniej. Pozdrawiasz sprzedawcę wchodząc do sklepu, panią w okienku wchodząc do przychodni itp.
Jak zachować się przy stole?
Zasady zachowania się przy stole niby znamy. Wiemy przecież, że nie wypada głośno jeść, grzebać palcami w talerzu, czy spijać resztki zupy trzymając talerz przy ustach. Mimo to zasady savoir vivre przy stoleprzysparzają nam wiele kłopotów. Będąc uczestnikiem przyjęcia, w którym bierze udział wiele osób, nie wypada zaczynać jedzenia, gdy nie zrobi tego najstarszy uczestnik uroczystości. Ważna jest też pozycja, jaką przyjmujemy przy stole. Nie wypada siedzieć na brzegu krzesła. Nie powinno się też trzymać łokci na stole. Unosząc jedzenie do ust, należy trzymać je przy sobie i nie odchylać na boki. Trącanie przy tym sąsiadów jest niedopuszczalne. Etykieta przy stole nakazuje także odpowiednie używanie serwetek papierowych i materiałowych. Z tymi pierwszymi nie mamy problemu. Tych drugich nie należy wiązać pod szyją, lecz kłaść na kolana.