Zasady zdrowego stylu życia to dziś bardzo modny i popularny temat. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej z nas ma świadomość, że od stylu w jakim żyjemy zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Szukamy więc wiedzy o tym jak prowadzić zdrowy tryb życia. Wiedząc, że temat ten jest ważny i interesujący dla wielu czytelników, zdrowy tryb życia wzięliśmy pod lupę i przybliżamy go w poniższym tekście.

Co to znaczy zdrowo żyć?

Wszyscy życzymy sobie i innym zdrowia. Jest to bowiem najcenniejsza rzecz jaką mamy. Nawiasem mówiąc, wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego dopiero wówczas, gdy zdrowie zaczyna szwankować. A co to jest zdrowy tryb życia? To styl, który sam z siebie nie staje się przyczyną różnych dolegliwości i chorób. Choroby, na jakie zapadamy mogą mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są dziedziczne i na ich rozwój mamy bardzo ograniczony wpływ. Inne pojawiają się właśnie na skutek życia, jakie prowadzimy. Innymi słowy, nie pojawiłyby się, gdybyśmy żyli inaczej.

Odżywiaj się zdrowo!

Najprostszą, a zarazem niełatwą do zrealizowania odpowiedzią na pytanie jak prowadzić zdrowy styl życia jest zdrowe odżywianie się. Niby proste i oczywiste, bo każdy wie, że lepsza jest żywność naturalna niż przetworzona, gotowana w domu niż sporządzana z półproduktów, mniej niż bardziej słona itp. Wiemy to, ale pośpiech i tempo w jakim żyjemy przeszkadzają nam w codziennym stosowaniu tych zasad. Tymczasem pochłanianie dużych ilości utwardzonych tłuszczów powoduje miażdżycę. Nadużywanie słodyczy i potraw bogatych w węglowodany powoduje nadwagę i otyłość. Jedzenie byle czego i byle gdzie skutkuje problemami z układem pokarmowym. Co więc jeść by zdrowy styl życia zasady naprawdę wcielić w życie? Jedz kasze, brązowe makarony i ciemny ryż. Zastąp biały chleb razowym pieczywem bogatym w pełne ziarna. Stopniowo odzwyczajaj się od soli i cukru. Mniej soląc poznajesz prawdziwe smaki potraw i jesteś zdrowszy. Zamiast sztucznych słodyczy jedz suszone owoce, miód i orzechy. Są pyszne, a przy okazji dostarczają wiele składników cennych dla zdrowia.

Ruszaj się!

Co tu dużo mówić, czasy w których żyjemy nie sprzyjają aktywności fizycznej. Doszło już do tego, że z braku naturalnego ruchu płacimy ciężkie pieniądze za aerobik,taniec czy wizyty na siłowni. Tymczasem zdrowy tryb życia zasady opiera się głównie na regularnym ruchu. Na ile jest to możliwe, chodź pieszo zamiast jeździć samochodem. Nie żałuj czasu i energii na spacery i dalsze piesze wycieczki. Uprawiaj sport, który sprawia ci przyjemność. Nie musi być wyczynowo, wystarczy rekreacyjnie.

Radź sobie ze stresem!

Zasady_zdrowego_stylu_zyciaStres, to element naszego życia, którego nie da się uniknąć. Pewien poziom stresu jest nawet potrzebny do tego, by zmobilizować nas do działania.Zdrowy tryb zycia to unikanie stresu, który zamiast mobilizować paraliżuje działanie. Długotrwały i silny stres, prędzej czy później prowadzi do rozwoju poważnych chorób, takich jak otyłość, choroby serca i układu pokarmowego. Akceptuj tylko ten stres, który jest niezbędny. Relaksuj się i dostarczaj sobie przyjemności najczęściej jak możesz. Odpoczywaj przynajmniej osiem godzin na dobę. Nie ignoruj ciągłego uczucia zmęczenia – to sygnał stresu, który obciąża zbytnio twój organizm.